Piątek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 2823
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwadzieścia tysięcy dla Aniołów Stróżów

Niedziela, 27 marca 2011, 20:22
Aktualizacja: 20:23
Autor: KO
Wałbrzych: Dwadzieścia tysięcy dla Aniołów Stróżów
Fot. red.
Województwo dokłada do konserwacji zabytków sakralnych. W Wałbrzychu po dotację sięgnęła jedynie Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętych Aniołów Stróżów.

Na ostatniej sesji dolnośląski sejmik zatwierdził dotacje z budżetu województwa na prace konserwatorskie, restauratorskie i prace budowlane w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W sumie ponad 5 mln zł otrzyma 68 beneficjentów. Wnioski złożyło 241 podmiotów (z czego 7 wpłynęło po czasie). Komisja zaopiniowała 215 wniosków, które spełniły wymagania formalne. Najwyżej ocenione zostały te, które uwzględniały priorytety zawarte w programie opieki nad zabytkami województwa, czyli: prace przy budowlach drewnianych, prace zabezpieczające i remontowe przy obiektach zagrożonych postępującą destrukcją (w pierwszej kolejności obiekty drewniane, następnie pomniki historii oraz dzieła sztuki powstałe do XVIII w.).

Dotacja w wysokości 20 tys. zł ma być przeznaczona na prace konserwatorskie przy barokowym zabytku – ambonie w kościele pomocniczym pw. Matki Boskiej Bolesnej: oczyszczenie, podklejenie odspojeń warstw gruntu, rekonstrukcję brakujących elementów snycerki, uzupełnienie i rekonstrukcję złoceń oraz srebrzeń i uzupełnienie zabytków polichromii.

W sąsiednim powiecie trzy kościoły – świdnicka katedra, strzegomska bazylika i świdnicka świątynia ewangelicka otrzymają dofinansowanie na prace, które mają przywrócić im dawny blask. Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Świętej Trójcy w Świdnicy na trzeci etap konserwacji pokrycia gontowego na Kościele Pokoju w Świdnicy otrzyma 150 tys. zł. Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu otrzyma 90 tys. zł na kontynuację robót remontowych zabezpieczających kaplicę pw. św. Antoniego, a na prace konserwatorskie i restauratorskie gotyckiego poliptyku z 1492 r. ze sceną zaśnięcia NMP 40 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Stanisława BM i Świętego Wacława M w Świdnicy.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group