Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4072
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwie nagrody

Niedziela, 2 maja 2021, 6:36
Autor: red
Wałbrzych: Dwie nagrody
Fot. red
Radni podjęli uchwałę w sprawie przyznania nagród Rady Miejskiej Wałbrzycha za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2020 rok.

Uchwała mówi, że przyznaje się nagrody Rady Miejskiej Wałbrzycha za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej,
upowszechniania i ochrony kultury Barbarze Ziółkowskiej w kwocie 5 tys. zł oraz Marlenie Janik w kwocie 5 tys. zł.

Barbara Ziółkowska to osoba oddana sztuce teatru uprawianej zawodowo w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu (1966-1991), a później – do chwili obecnej – społecznie. Wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności warsztatowe w prowadzonych zajęciach instruktażowo-metodycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z seniorami. Od lat aktywnie uczestniczy w pracach jury wielu szkolnych przeglądów teatralnych, recytatorskich, plastycznych organizowanych z myślą o rozwoju talentów młodych adeptów różnych dyscyplin sztuki. Na szczególne podkreślenie zasługuje pasja i zaangażowanie z jaką podejmuje działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, w tym intelektualną.

Wśród przedsięwzięć wzmocnionych Jej udziałem merytorycznym, a także organizacyjnym, wymienić należy m.in.: festiwale piosenki osób niepełnosprawnych, przeglądy zespołów artystycznych szkół specjalnych, projekt „Cała Polska czyta dzieciom”, konkursy recytatorskie placówek specjalnych i integracyjnych, cykl międzyszkolnych konkursów recytatorskich „Romantyczna dusza”, regionalne konkursy literacko-plastyczne „Moja mama”, integracyjne przeglądy jasełek i pastorałek „Anioły tańczą”.

Za swoją wiedzę, doświadczenie, zaangażowanie w organizację przedsięwzięć społeczno-kulturalnych oraz za pracę z dziećmi i młodzieżą została uhonorowana tytułami” Przyjaciel Dziecka, Zasłużony dla szkoły, Przyjaciel szkoły, Wolontariusz roku regionu wałbrzyskiego. Otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za twórczość na rzecz dzieci i młodzieży (1980), tytuł Zasłużony dla miasta Wałbrzycha (1984), Zasłużony obywatel miasta Wałbrzycha (1989), medal „Za zasługi dla województwa wałbrzyskiego” (1985) oraz Srebrny Krzyż Zasługi (1985).

Marlena Janik od wielu lat zaangażowana jest w działalność Zespołu Pieśni i Tańca, jest jego absolwentką, a od 2013 r. instruktorem śpiewu. Dba o wysoki poziom prezentacji, bogactwo repertuarowe Zespołu, a tym samym przyczynia się do kultywowania i upowszechniania kultury polskiej. Koncerty pod kierunkiem Pani Marleny przygotowywane są z dużą dokładnością i zaangażowaniem. Biorąc aktywny udział w festiwalach i podróżach koncertowych Zespołu przyczyniła się do międzynarodowych sukcesów artystycznych i promocyjnych miasta Wałbrzycha, regionu oraz kraju. Wraz z Zespołem godnie reprezentowała Wałbrzych, m.in. na festiwalach w Macedonii, Czarnogórze, w Grecji, w Turcji, w Bułgarii, Czechach, na Ukrainie. Ponadto, soliści będący członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych", przygotowani przez Panią Marlenę uczestniczyli w konkursach wokalnych, zajmując na nich nagrody i wyróżnienia (Milena Szymula - III nagroda, a Kinga Kusion wyróżnienie na etapie przesłuchań dolnośląskich do Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka, Milena Szymula - III Nagroda w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Ekologicznej w Legnicy). Docenić również należy zaangażowanie Pani Marleny w pracę z dziećmi i młodzieżą w ramach działalności Stowarzyszenia Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Bierze czynny udział w organizowanych przez Stowarzyszenie wyjazdach na festiwale folklorystyczne oraz obozy artystyczne.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
1
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group