Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3112
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno Zdrój: Dyskutowali o przyszłości uzdrowiska "Szczawno–Jedlina"

Poniedziałek, 14 stycznia 2013, 12:00
Aktualizacja: Wtorek, 15 stycznia 2013, 12:32
Autor: red
REGION, Szczawno Zdrój: Dyskutowali o przyszłości uzdrowiska "Szczawno–Jedlina"
Fot. UMWD
Dolny Śląsk jest miejscem o świetnych walorach uzdrowiskowych, a turystyka w tym zakresie rozwija się z roku na rok – tak zgodnie twierdzą samorządowcy i przedstawiciele uzdrowisk w regionie. O ich funkcjonowaniu na terenie Dolnego Śląska rozmawiano podczas spotkania w Domu Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, któremu przewodniczył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Głównym tematem spotkania samorządowców Aglomeracji Wałbrzyskiej z prezesami uzdrowisk były perspektywy ich rozwoju. O tym, że rok 2013 to dobry czas na dyskusję o rozwoju uzdrowisk na Dolnym Śląsku przekonywał dr Jerzy Tutaj:
- Na południu naszego regionu istnieją uzdrowiska z wieloletnią historią i tradycją. Zmiany formalne związane z przekazaniem przez Ministerstwo Skarbu Państwa samorządowi województwa majątku uzdrowisk niejako wymuszają opracowywanie koncepcji ich rozwoju przez wszystkie zainteresowane strony. Również Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku zakłada rozwój turystki, zwłaszcza w zakresie turystyki uzdrowiskowej, która jest niewątpliwie szansą na zdynamizowanie dotychczasowych usług uzdrowiskowych – dodał Tutaj.

Wspólnym problemem dla Wałbrzycha i Szczawna, gdzie znajduje się uzdrowisko Szczawno-Jedlina, będzie monitorowanie zjawisk ochrony powietrza. Zachowanie określonych współczynników będzie ważne w kontekście długoletniej perspektywy statusu tego uzdrowiska. Dla prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, dalszy rozwój Szczawna jest bardzo ważny, a wspólnym, nie znającym granic administracyjnych problemem do zniwelowania będzie ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami. Urszula Burek, zastępca burmistrza Szczawna Zdroju, zwróciła uwagę na pozytywny aspekt przeniesienia decyzyjności z Warszawy na Dolny Śląsk.
- Mamy nadzieję, że fakt ten wpłynie na szybsze podejmowanie tak potrzebnych decyzji – przekonywała Urszula Burek.

Tymczasem burmistrz Lądka Zdroju - Kazimierz Szkudlarek - podkreślał, że władzom gminy zależy na dalszym rozwoju kurortu.
- Chcemy poprzez wspólne inwestycje podnosić standard, po to by przyciągać swoją ofertą komercyjnych kuracjuszy – mówił burmistrz.

Dr Jerzy Tutaj reasumując podkreślił, że wspólnym mianownikiem dla wszystkich miejscowości uzdrowiskowych będzie poprawa połączeń komunikacyjnych w ramach dróg lokalnych, jak również wojewódzkich.
- Liczymy również na nowe połączenia dróg krajowych łączących nasz region z sąsiadami, co zwiększy ruch turystyczny w regionie i zachęci do odwiedzin kurortów.

Uczestnicy spotkania wyrazili potrzebę dokonania bilansu otwarcia stanu uzdrowisk.
- W najbliższym czasie, wspólnie z samorządami i uzdrowiskami dokonamy oceny oraz diagnozę stanu zastanej infrastruktury i w ten sposób uzgodnimy możliwe kierunki rozwoju – zaproponował dr Jerzy Tutaj.

Bartłomiej Ostrowski, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych, mówił o potrzebie współpracy z uzdrowiskami i gminami uzdrowiskowymi w celu wykorzystania doświadczeń innych krajów takich jak Austria czy Włochy w strategii rozwoju uzdrowisk. Ciekawą propozycją wydaje się też wspólna walka o pozyskanie umów z instytucjami typu NFZ z innych krajów, np. z Niemiec, które będą finansowały pobyty swoich obywateli w dolnośląskich uzdrowiskach. Sprzyja temu położenie kurortów uzdrowiskowych w regionie - w południowej części Dolnego Śląska, w pobliżu granicy z Czechami. Umożliwia to pozyskiwanie wsparcia z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy. W przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020 projekty dotyczące współpracy uzdrowisk powinny stać się priorytetowymi dla regionu.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Jerzy Tutaj - członek zarządu województwa, Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha, Kazimierz Szkudlarek - burmistrz Lądka Zdrój, Leszek Orpel - burmistrz Jedliny Zdrój, Urszula Burek - zastępca burmistrza Szczawna Zdrój, Beata Szczepankowska - prezes Zarządu Uzdrowiska Szczawno–Jedlina, Zbigniew Piotrowicz - prezes spółki Uzdrowisko Lądek Zdrój -Długopole, Bartłomiej Ostrowski - dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych UMWD, Justyna Kosturkiewicz - dyrektor Wydziału Nadzoru Właścicielskiego UMWD oraz Łukasz Medeksza - pełnomocnik zarządu województwa ds. społeczeństwa informacyjnego.

www.umwd.dolnyslask.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group