Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3271
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Działacze opozycji antykomunistycznej uhonorowani

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 3 września 2017, 6:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 września 2017, 9:47
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się uroczysta ceremonia wręczania Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie państwowe, ustanowione przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Krzyż otrzymują działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Krzyże Wolności i Solidarności, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę wręczał wczoraj zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Odznaczenia otrzymali: Andrzej Bogusław Bryk, Idzi Gagatek, Bogusław Marian Girin, Eugeniusz Kołczykiewicz, Marek Krówka, Aleksandra Makowska-Prochera, Ryszarda Pakowska, Stefan Skaskiewicz, Tadeusz Trziszka, Jan Zgłobicki i Jan Zięba.

Biogramy odznaczonych osób dostępne są na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej pod adresem: http://wroclaw.ipn.gov.pl/wro/aktualnosci/41454,Ceremonia-wreczenia-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-Walbrzych-2-wrzesnia-2017.html

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~olo 3-09-2017 10:17
Brakuje mi tam największego spośród nich . Józefa Obacza
~roś 3-09-2017 10:17
Dot. foto nr 4. Też mam takie portki, ale na tak ważną uroczystość, ubrał bym inne.
~bicz_bozy 3-09-2017 10:31
IPN organizuje bankiet w tak niepotrzebnej nikomu Starej Kopalni? wstyd i hańba, przecież pisowski suweren nie znosi tego miejsca. powinno się było to odbyć w jakiejś pisowskiej mekce - MOPS, PCPR czy w jakimś całodobowym.
~ks Sowa 3-09-2017 12:48
Szacunek i gratulacje panowie, komuchy szczekaja a karawana jedzie dalej.
~Solidarność 80 3-09-2017 15:55
Jakoś nie mogę sobie żadnego z nich przypomnieć .s-80
~na 100% 3-09-2017 16:27
komuna nadal trwa
57jurand 3-09-2017 16:41
Chcieli ,,socjalizmu z ludzką twarzą bez wypaczeń,a zmajstrowali nam kaczy bolszewizm z krzyzem w herbie. Jeżeli do każdego krzyża dadzą jeszcze po 400 zlociszy ,wolne przejazdy to moze się okazać ,ze warto było dostać po glowie na komisariacie.
~olo 3-09-2017 18:23
głupie lemingi kretyni Po-wskie piszecie tu o jakimś faszyzmie dyktaturze w Polsce tymczasem możecie sobie pisać rożne obraźliwe teksty nikt was nie zamyka. chodzicie sobie na głupie manifestacje nikt was nie bije Gdzie tu dyktatura ??
~Janosik 3-09-2017 20:01
Order Krzyża Grunwaldu, Krzyż Walecznych, Order Sztandaru Pracy wczoraj a Gwiazda Afganistanu, Gwiazda Iraku, Krzyż Wolności i Solidarności jutro znajdą się w zapomnieniu i będą zniesławiane . Chwała i zasługi pozostaną nagrodzonym tylko w ich pamięci.
~Reijo 4-09-2017 7:52
Sędziowie podobno wg "dobrej zmiany" mają być apolityczni. To dlaczego honoruje się A.Makowską?
~pytek 4-09-2017 8:20
Pilchowskiego nie docenili?
~Jerzy Jacek Pilchowski 4-09-2017 10:34
~pytek: W roku 2007 zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
~Czytelnik 4-09-2017 10:37
Przeczytałem biograficzne notki odznaczonych na stronie IPN- bardzo "poślizgowe", prawie wszyscy działali w Kościelnych różnych Komitetach.. no i chwała im za taką aktywność !Organizowali pielgrzymki... ależ to była odwaga konspiracyjna ! Zatem Episkopat lub Ojciec Rydzyk powinien ich wyróżniać ... Pytanie zasadnicze brzmi- co Panie i Panowie Bojownicy w PRL- teraz stworzyliście pozytywnego w wymiarze społecznym, gospodarczym, administracyjnym, w kulturze, w dziedzinach naukowych itp.... dla społeczności lokalnej, Wałbrzycha i regionu, Polski zwanej III RP
~Janosik 4-09-2017 11:09
Do J . J. Pilchowski. Z szacunkiem dla Pana. Wczoraj na giełdzie staroci w Świdnicy mogłem taki kupić z legitymacją za 290 zł. Widać, że komuś zabrakło na chleb. Na marginesie w podobnej cenie były "Żelazne Krzyże" niemieckie z okresu II wojny światowej. W trochę niższej cenie był "nieśmiertelnik" jeńca stalagu XXI C .
~ks Sowa 4-09-2017 13:55
Dla czerwonej pluskwy jedyny medal jaki ma jakakolwiek wartosc to Medal za Umacnianie Braterstwa Broni lub jeden z 47 wymienionych tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Odznaczenia_wojskowe_ZSRR inne sie dla niego nie licza. Takze polskie ordery. Do czeytelnika, ja wiem ze bardzo was boli to ze Bog byl orezem Polakow w walce z komuna.
~A to znacie?? 4-09-2017 13:58
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg! -> pytanie do lewaczkow i komuszkow co to? Boli was to?
~ks Sowa 4-09-2017 14:09
Jak widzicie jest mowa o Maryji, Bogu, Krzyzu, Honorze, wolnosci nie ma nic o Stalinie, Leninie, Jaruzelskim, komunie ruskim bratesrstwie broni czy multi kulti. Nie te wartosci sluzyly nam do wywalczenia wolnosci. Do dzis polskojezyczne komuchy z tym wartosciami walcza. Zamiast byc im wdziecznym. Chocby za to ze moga po polsku na te wartosci jak gnidy pluc.
~Franek11 4-09-2017 18:33
I Chrystusa Króla Polski...
~Jerzy Jacek Pilchowski 4-09-2017 20:45
~Janosik: Po pierwsze, ja nie podpisuję się głupkowatym pseudonimem tylko moim własnym nazwiskiem. Po drugie, komuniści i złodzieje mnie nie lubią (z czego jestem dumny) więc informuje pana, że ma pan okazję mi poważnie dokuczyć. Proszę zgłosić do prokuratury, że napisałem to co napisałem. - Jeśli nie jest to prawda to będę miał poważne kłopoty gdyż NIE WOLNO przypisywać sobie bycie odznaczonym OOP jeśli nie jest to prawdą.
~Janosik 4-09-2017 21:07
Do J.J.Pilchowski. Z całym szacunkiem odnoszę się do Pana osoby i dałem wyraz temu niejednokrotnie na forum. Podkreślam jednak, że niesprawiedliwością od każdej władzy jest obniżenie wartości zasług z przeszłości dla każdego. Moi najbliżsi krewni walczyli w I i w II wojnie światowej. Zostali poszkodowani w tych walkach do kalectwa włącznie. Jeden z nich zginął w Powstaniu Wielkopolskim. Innego żołnierza podoficera KOP zakatowali Niemcy za to , że uciekł z niewoli. Podobnie jak moich dziadków. Rodzice - obustronne sieroty - pracowali uczciwie na rzecz odbudowy Polski - bo innej nie znali. Zasłużyli ciężką pracą na górnicze - państwowe odznaczenia. Dziś takie odznaczenia są żywą pamiątką po nich. Dawano je z "urzędu" za długie lata pracy. W oczach niektórych są komunistyczne - i to boli
~Jerzy Jacek Pilchowski 4-09-2017 21:13
~Janosik: OK. Proszę jednak (następnym razem) bardziej precyzyjnie wyrażać swoje myśli.
~? 4-09-2017 21:44
Ja Janosika zrozumiałem, a jak ktoś tępy, to nie pojmie.
~Janosik 4-09-2017 21:46
Do J.J.Pilchowski. Kilka wierszy wstecz napisałem oddzielnie następujące kwestie: "Order Krzyża Grunwaldu, Krzyż Walecznych, Order Sztandaru Pracy wczoraj a Gwiazda Afganistanu, Gwiazda Iraku, Krzyż Wolności i Solidarności jutro znajdą się w zapomnieniu i będą zniesławiane . Chwała i zasługi pozostaną nagrodzonym tylko w ich pamięci" oraz "wczoraj na giełdzie staroci w Świdnicy mogłem taki kupić z legitymacją za 290 zł. Widać, że komuś zabrakło na chleb. Na marginesie w podobnej cenie były "Żelazne Krzyże" niemieckie z okresu II wojny światowej. W trochę niższej cenie był "nieśmiertelnik" jeńca stalagu XXI C " . Oba stwierdzenia stanowiły osnowę tej goryczy, którą przed chwilą wylałem. Podałem na tych przykładach obniżenie wartości polskiego zaszczytu i zasług wbrew woli uhonorowanych.
~ks Sowa 5-09-2017 17:38
Skoro janosik robi tu za ruska pluskwe, pluje na AK porownujac ich do UPA, to cco on teraz robi za patriote? Co za lach. To co mamusia czy tatus byl sedzina i skazywali AKowcow na smierc, ze tak komuszych sadow i ich wyrokow bronisz? Patriota sie znalazl, ruska pluskwa robi za polskiego patriote hehehe. I ten tekst dowodzi ze mam racje: "Rodzice - obustronne sieroty - pracowali uczciwie na rzecz odbudowy Polski - bo innej nie znali". Resortowe dziecko. Resorciaku, Polska jest zawsze jedna, tylko trzeba sie umiec zachowac. Jedni byli katami, inni ofiarami. Ty bronisz katow, ktorzy byli pacholkami Moskwy. Wiec gon sie do Moskwy. Wielokrotnie miales okazje sie odciac od komuszych zbrodni. Nie zrobiles tego wiec won stad!! Do Moskwy!! Na pohybel komuchom!
~Janosik 6-09-2017 8:13
ks. Sowa . Chamstwo twoje nie ma granic. Możesz być napastliwy wobec współczesnych ale od moich przodków... ty ścierwo banderowskie wara.
~ks Sowa 7-09-2017 15:34
pluskwo komusza... czego oczekujesz ode mnie, ze bede szanowal pacholkow czerwonej armii gwalcicieli jak ty? NIGDY!!! Miales okazje nabrac szacunku w oczach Polskich patriotow wielokrotnie, zamiast zadbania o wlasne ja wolisz rehablitowac komusze sady i komusze zbrodnie na naraodzie Polskim. DObrze trafilem jestes resortowy dzieciak... ktory udaje skrzywdzonego. Nie to twoi rodzice krzywdzili niewinnych. Twoi bliscy nie sa niewinni, ty tez nie. Tortury, gwalty, kulki w potylice, czy tez czolgi na robotnikow. To wszystko komusze bydlo, od ktorego ty nie potrafisz sie odciac. Wolisz ich rehabilitowac, no bo jak mozna miec pretensje do komuszych sadow... przeciez one tez skazywaly UPA. Albo porownywac AK do UPA. Komusza swinia i bydle jestes i tyle. Resortowe dziecko tyle w temacie.
~ks Sowa 7-09-2017 15:38
Ze swoja komusza propaganda o tym ze komusze sady byly ok, a Zolnierze AK to zbrodniarze jak UPA to won do moskyw, ruska pluskwo. Masz u mnie lipe za plucie na Polskich Bohaterow i za rehabilitacje komuszych zbrodni na narodzie Polskim. WOn stad... ile razy bede ci kazal to robic. WON... nikt tu po za komuchami nie chce z toba gadac. WON. Czego nei rozumiesz? WON do Moskwy z ta twoja komusza wersja historii. Znajdz sobie ruski portal i tam rozsiewaj komusza propagande. Masz radio Sputnik, do ktorego Niesiolowski lubi chodzic pluc na PIS. Smialo, bierz przyklad ze swojego bohatera co narzeczona i brata sprzedal komucha. Dla ciebie wzor pewnie. Idz w jego slady i do radia SPutnik.
~ks Sowa 7-09-2017 15:40
Pajumajesz? No to won do Moskwy.
~ks Sowa 7-09-2017 17:10
Ej komusza ruro.... nazywajac kogos bandersynem, to ublizasz przodkom? Wiec milcz kiedy to samo wraca do ciebie resortowy dzieciaczku. Na ciebie juz za pozno, zdarzyles wzbudzic nienawisc. Osiagnales swoj cel. Nie bede ruskiej pluskwy traktowal z kultura, bo na to nie zasluguje.
~Janosik 7-09-2017 19:18
Wróć do szkoły . W języku rosyjskim "Bы понимаете"" tłumaczone jest na język polski słowami "wy rozumiecie". W slangu ks. Sowy ciągle występuje złodziejstwo i nieuczciwość . "Zajumać" w slangu przestępców znaczy tyle co "ukraść". Błędem ortograficznym jest też "zdarzyles " . Powinno być prawidłowo "zdążyć" - tyle co np. przybyć na czas. Znane powiedzenie : "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" dla ks. Sowy ma dalszy ciąg i brzmi : "nie pomogą dobre chęci, bicza z g*wna nie ukręci".
~ks Sowa 8-09-2017 11:26
tak znana komusza metoda, gdy brakuje argumentow, to lapiemy sie za ortografie. Widac ktos ma konkretny BUL doopy z braku argumentow. Dziwne ze zawsze BUL doopy wystepuje u komuchow bez honoru merytorycznie zapedzonych w kozi rog. Towarzyszu gardzacy Polskim Panem czy wy rozumiecie? Towarzyszu won do Moskwy. Resortowe dziecko z komuszej rodziny... honoru w domu nie nauczono? Kto ci wbijal milosc do komuchowa w domu? Ojciec pasem milosc do Moskwy ci wbijal czy jak resorciaku? won do Moskwy.
~ks Sowa 8-09-2017 15:12
Ej resortowy dzieciaku, ruska pluskwo na narodzie Polskim, w czy twoi rodzice byli lepsi od boahterow z AK na ktorych plujesz? W czym ty resortowy dzieciak ruska pluskwa jestes lepszy od potomkow zolnierzy AK, ze na twoich rodzicow pluc nie wolno, a ty na rodzicow potomkow boahterow z AK plujesz co? Zwykly komuch jestes, jeszcze jedno wasze pokolenie to twoje, max dwa i historia o was zapomni, tzn nie zapomni, bedzie historia mowila tylko o targowicy i komuszych zbrodniach tylko tak bedziecie wspominani. Juz dzis by tak bylo, ale Tusk, Pawlak, Bolek Niesiolowski gdy trzeba bylo podczas Nocnej Zmiany staneli tam gdzie stalo ZOMO, w obronie TW SB.
~ 8-09-2017 21:00
Sratuś pierdatuś na imię mu Polewa z leminga i ks. Sowa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group