Poniedziałek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1739
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień Dawcy Szpiku

Wiadomości: Szczawno Zdrój
Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 6:50
Aktualizacja: 14:39
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W dniach 8 i 9 czerwca Fundacja DKMS Polska i Tesco Polska zorganizowały na terenie hipermarketu Tesco w Szczawnie–Zdroju „Dzień Dawcy Szpiku dla Bartusia i innych”. W godzinach od 10 do 18 każdy chętny mógł się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.

Fundacja DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska jest to Organizacja Pożytku Publicznego, która została założona w celu poprawy dotychczasowej sytuacji chorych. W Polsce średnio co godzinę ktoś słyszy diagnozę: białaczka. Co roku przybywa około 10 000 osób z białaczką. Część z tych osób wymaga jedynie leczenia farmakologicznego, ale dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Zarejestrować może się każdy dorosły, zdrowy człowiek. Rejestracja zajmuje tylko kilka chwil a polega na spisaniu danych potencjalnego dawcy i pobraniu wymazu ze śliny, co jest niezbędne do określenia cech zgodności dawcy i chorego. Jeżeli kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy następują dodatkowe, szczegółowe badania a jeżeli ich wyniki będą pomyślne może dojść do przeszczepienia. Co ważne, chorzy największą szansę na znalezienie odpowiedniego dawcy mają na terenie z którego pochodzą.

- Na 100 zarejestrowanych osób tylko 5 zostaje dawcami w ciągu 10 lat od daty rejestracji. Najważniejsze jest to, żeby było jak najwięcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, bo wtedy są większe szanse dla pacjentów. W Polsce dla pacjenta szansa na znalezienie dawcy niespokrewnionego wynosi 1:25 000. Na dzień dzisiejszy jest zarejestrowanych około 450 000 potencjalnych dawców szpiku. W naszej bazie jest ich 335 000. DKMS Polska będzie dążyła do tego, aby dawców było jak najwięcej– powiedział Filip Rorant – Koordynator ds. Rekrutacji Dawców.

Istnieje też Światowy Rejestr Dawców Szpiku. Każda osoba, która zarejestruje się w Polsce jako potencjalny dawca, trafia również w formie anonimowej do rejestru światowego. Rejestrując się jako dawcy możemy pomóc osobom chorym na całym świecie, co jest o tyle ważne, że zgodność kodu genetycznego, która umożliwia przeszczep nie jest zbyt częsta.

-Od wczoraj mamy zarejestrowanych 60 nowych, potencjalnych dawców. Nasza akcja potrwa jeszcze kilka godzin, więc mam nadzieję, że liczba ta jeszcze wzrośnie – tak o akcji w hipermarkecie Tesco w Szczawnie-Zdroju mówił wczoraj Filip Rorant.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group