Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2444
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień Dziecka "Od Gniezna do Wałbrzycha. Pe el"

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 17 maja 2017, 15:03
Aktualizacja: 15:06
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Zabawa, konkurs, historyczna i artystyczna edukacja – to elementy organizowanych przez Wałbrzyską Galerię Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych i Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka 2017.

Impreza rozpocznie się 1 czerwca o godzinie 11.00 na terenie Amfiteatru STYK na Placu Teatralnym. Obchody Dnia Dziecka będą obejmowały trzy elementy: czytanie aktorskie, konkurs ilustracyjno-plastyczny, oraz zwiedzanie wystawy "Chrzest Polski w ilustracjach" w WGS BWA.

- Wymyśliliśmy sobie, żeby Dzień Dziecka to była jedna impreza obejmująca trzy działania. O godzinie 11.00 chcemy się spotkać z wybranymi szkołami - zaprosiliśmy siedem szkół - klasy starsze podstawowe i gimnazja do zabawy. Chcemy zacząć czytaniem aktorskim, po którym zorganizujemy konkurs plastyczny a następnie przejdziemy na wystawę - powiedziała Lilianna Masiuk z WGS BWA.

Czytanie aktorskie obejmować będzie czytanie przewodnika po Polsce dla młodzieży „Kropka pe el”, autorstwa Andrzeja Paulukiewicza, wydanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Przewodnik zawiera 55 bogato ilustrowanych rozdziałów, przedstawiających najciekawsze miejsca Polski, które zostały wybrane i opisane specjalnie z myślą o małych turystach. W przewodniku znajdują się elementy dzikiej przyrody, zabytki, historyczne miejsca i miasta, nowoczesne budowle, zamki, jaskinie i kopalnie. Dodatkowo przewodnik zawiera informacje praktyczne i dane teleadresowe. Przy muzyce na żywo, z dużą dawką poczucia humoru przewodnik czytać będą aktorzy wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego.

- Jest to przewodnik dla dzieciaków po najważniejszych i najciekawszych miejscach i zakątkach naszego kraju. Są tam miejsca oczywiste, ale też miejsca całkowicie nieznane. Przewodnik jest bardzo ciekawie ilustrowany. Postanowiliśmy zorganizować rodzaj aktorskiego, plenerowego czytania tego przewodnika. Wraz z czwórką aktorów naszego Teatru przejedziemy Polskę od Suwałk do Wałbrzycha i od Szczecina po Bieszczady - powiedział Łukasz Zaleski z Teatru Dramatycznego.

Konkurs ilustracyjno-plastyczny skierowany jest do młodzieży z wybranych siedmiu wałbrzyskich szkół. Będzie polegał na przedstawieniu wylosowanego okresu historycznego. Każda z 20-osobowych grup szkolnych otrzyma wylosowaną wcześniej epokę w historii Polski a jej zadaniem będzie przedstawienie w ciągu 50 minut charakterystycznych elementów danej epoki na płótnie - jej najważniejszych wydarzeń i postaci. Po zakończeniu konkursu prace zostaną zaprezentowane na kolumnadzie Amfiteatru STYK.

- Chcemy aby to wydarzenie było innym spojrzeniem i alternatywną lekcją historii przez sztukę - powiedziała Dorota Kowalkowska z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Trzecim elementem obchodów Dnia Dziecka będzie oglądanie wystawy „Chrzest Polski w ilustracjach” w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych przy ulicy Słowackiego 26. Projekt „Chrzest Polski w ilustracjach” ma na celu upamiętnienie mającej miejsce w minionym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski a także podkreślenie jego roli i znaczenia dla współczesnej Polski. Autorami prac są wybitni ilustratorzy, laureaci wielu nagród a źródłem ich inspiracji były średniowieczne kroniki, legendy i opracowania naukowe. Warto zaznaczyć, że wernisaż wystawy odbędzie się 24 maja o godzinie 18.00 a wystawę będzie można oglądać w WGS BWA do 21 czerwca.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group