Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4742
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina Zdrój: Dzień Patrona w Gimnazjum Miejskim im. Jana Pawła II w Jedlinie Zdroju

Sobota, 20 października 2012, 6:17
Aktualizacja: 15:51
Autor: red.
REGION, Jedlina Zdrój: Dzień Patrona w Gimnazjum Miejskim im. Jana Pawła II w Jedlinie Zdroju
Fot. Maciej Krawczyk
Już po raz siódmy społeczność Gimnazjum Miejskiego im. Jana Pawła II w Jedlinie–Zdroju obchodziła 16 października – Dzień Patrona.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Jedlinie Zdroju, którą odprawił ksiądz prałat Ryszard Uryga i ks. Paweł Miraszewski.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole w hali sportowej. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Nikola Chmura - przywitała wszystkich zgromadzonych gości. W uroczystości wzięli udział ks. prałat Ryszard Uryga, burmistrz Jedliny Zdroju Leszek Orpel, Przewodniczący Rady Miasta – Romuald Wysocki, sekretarz gminy – Iwona Kupiec - Darmetko, emeryci, rodzice, uczniowie i pracownicy Gimnazjum Miejskiego im. Jana Pawła II oraz uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami z Miejskiej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.

Uroczystą akademię rozpoczęło przemówienie dyrektor Barbary Jakackiej, która przypomniała postać błogosławionego Jana Pawła II, nawiązując do jego autorytetu, nauki i myśli. Podkreśliła, że patron to ktoś, kto czuwa, opiekuje się kimś. To osoba, która swoim życiem daje przykład, wskazania co robić i jak żyć. Życzyła wszystkim, aby mądrość patrona – Jana Pawła II - przenikała wszystkich, abyśmy potrafili dostrzec i wsłuchać się w wartości, jakie nam chciał przekazać swoim życiem.

Następnie odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. Młodzież ślubowała, że będzie dbać o honor szkoły, rozsławiać jej imię, wprowadzać w życie ideały Papieża Jana Pawła II, kształtować postawę człowieka otwartego na problemy innych, życzliwego i tolerancyjnego, zdyscyplinowanego i pracowitego, wzorcowo wypełniać obowiązki ucznia, dla dobra szkoły, środowiska i Ojczyzny.

Następnie głos zabrał ks. prałat Ryszard Uryga. W swojej wypowiedzi nawiązał do hasła XII Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – papież rodziny” podkreślając rolę wychowawczą rodziny jako najważniejszej komórki w życiu młodego człowieka. Podkreślił również, że Patron Szkoły - Jan Paweł II – to wielki dar i ogromne zobowiązanie.

Po wystąpieniu ks. prałata do młodzieży przemówił burmistrz Leszek Orpel, który podkreślił ważność słowa „memento” (pamiętaj) i wręczył na ręce dyrektora szkoły książkę pt. „Promieniowanie ojcostwa: Jan Paweł II w oczach kilku pokoleń Polaków”, będącej wspomnieniami ludzi różnego pokolenia na temat spotkania z Ojcem Świętym i tego, co z niego wynieśli, za co są wdzięczni i co zmieniło się w ich życiu. Burmistrz wyraził nadzieję, że młodzież gimnazjum przeczyta tę książkę i napisze swoje przeżycia o tym, co w ich życie wnosi postać wielkiego patrona szkoły – Jana Pawła II.

Całą uroczystość zakończył występ artystyczny młodzieży „W teatralnej kawiarence”, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. W montażu słowno-muzycznym nie zabrakło powagi i humoru, były wspomnienia, anegdoty z życia Karola, wiersze i śpiew. Była ulubiona pieśń papieża „Barka” oraz poczęstunek „wadowicką kremówką”. Całość wzbogacona była prezentacją multimedialną, gdzie przewijały się zdjęcia i filmy z życia patrona szkoły, nie zabrakło również autentycznych słów wypowiedzianych do młodzieży przez Jana Pawła II. Na koniec młodzież ułożyła serce z zapalonych zniczy.

Program przedstawienia, scenariusz oraz przygotowanie uczniów to dzieło nauczycieli: Violetty Anuszczyki, Wioletty Leputy-Stitou. Oprawę techniczną i pomoc multimedialną zapewnił Adam Jacak, a scenografię przygotowała Joanna Luzińska.
Po części oficjalnej wszyscy udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice uczniów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group