Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 2122
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziki straszą mieszkańców Szczawna Zdroju – starosta interweniuje u marszałka

Wiadomości: REGION, Szczawno Zdrój
Środa, 8 sierpnia 2012, 10:42
Aktualizacja: Czwartek, 9 sierpnia 2012, 11:45
Autor: PAW
Fot. archiwum
Pisaliśmy o tym kilkakrotnie, że dziki zbliżają się do domostw. Szczególnie dużo dzików można zobaczyć w okolicach Szczawna Zdroju i w samym uzdrowisku,.

- Byliśmy z kolegą na spacerze, kiedy zobaczyliśmy kilka dzików. Z jednej strony, to coś niezwykłego, ale z drugiej obleciał nas strach – opowiada pan Marian, który w Szczawnie Zdroju przebywa na rehabilitacji.

Władze Szczawna Zdroju zwróciły się z pismem do Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, a powiat zwrócił się z pismem do Rafała Jurkowlańca, marszałka województwa dolnośląskiego.

Oto treść tego pisma:

Informuję, że Burmistrz Szczawna Zdroju skierował do tutejszego urzędu pismo, w którym zwraca uwagę na występujący na terenie miasta problem stada dzików, które wzbudzają wśród mieszkańców zaniepokojenie oraz obawę o życie i zdrowie, a w szczególności o bezpieczeństwo dzieci w związku z trwającymi wakacjami.

Ponadto stado dzików dokonuje dużych zniszczeń w infrastrukturze toru rowerowego, na którym 17 i 18 sierpnia 2012 roku będzie organizowana impreza sportowa o randze międzynarodowej – Mistrzostwa Europy w Four Crossie. Dziki dokonują również szeregu zniszczeń w innych częściach miasta (ogródki działkowe, teren Parku Zdrojowego).

W związku z faktem, iż za szkody na terenach/obszarach , które nie wchodzą w skład obwodów łowieckich (Dz.U z 2005 roku, nr 127, poz. 1066 z późn. zmianami) odpowiada Skarb Państwa, proszę Pana Marszałka o udzielenie pomocy w rozwiązaniu problemu, który stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz przyjezdnych.

Starosta Robert Ławski

Nam w tym miejscu nie pozostaje nic innego, jak tylko przypomnieć mieszkańcom Szczawna Zdroju oraz kuracjuszom, jak zachować się w sytuacji, kiedy na swojej drodze napotkamy dziki:

1 - Pod żadnym pozorem nie zbliżać się do dzika. Sprowokowany może zaatakować.

2 - Nie należy dzika przeganiać czy zapędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki.

3 - Nigdy nie dokarmiać dzików, nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nie przeznaczonych. Mogą one przyciągać dziki w celu zdobycia pożywienia.

4 - Należy utrzymywać czystość i porządek na swojej posesji - regularnie kosić trawy, zbierać spady owoców i warzywa.

5 -Należy naprawiać ogrodzenia, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wtargnięcia dzika na posesję.

6 - W przypadku kontaktu z rannym, potrąconym przez samochód czy agresywnym dzikiem należy dzwonić pod numer tel: 997 (Policja) lub 986 (Straż Miejska).

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group