Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3743
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Dziś Dzień Nauczyciela

Wtorek, 14 października 2014, 6:30
Aktualizacja: 15:53
Autor: Ina
Wałbrzych/Kraj: Dziś Dzień Nauczyciela
Fot. archiwum
14 października nauczyciele – jako jedna z najliczniejszych grup zawodowych na świecie –obchodzą swoje święto.

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, został ustanowiony w 1972 roku. Ma on upamiętniać powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały z 1773 roku.

Obecnie w Dzień Nauczyciela uczniowie składają życzenia swoim ulubionym pedagogom i dziękują za zaangażowanie w wykonywaną pracę. Na cześć nauczycieli w szkołach organizowane są uroczyste apele i występy. To również okazja do nagrodzenia przez Ministra Edukacji Narodowej tych najbardziej zasłużonych. Wręczane są w tym dniu Medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Pedagogów wyróżniają też kuratoria oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorzy szkół. Wszystkie działania mają na celu podkreślenie wagi zawodu nauczyciela, który wiąże się nie tylko ze sprawowaniem funkcji dydaktycznej, ale także wychowawczej.

Podobnie jak w Polsce – święto to obchodzone jest również w innych krajach, odmienne są tylko terminy. W Meksyku Dzień Nauczyciela świętuje się 15 maja, w Chinach 10 września, dzień później w Argentynie, a 27 listopada w Hiszpanii.

Ponadto 5 października przypada Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO. W Polsce obchodzony jest on przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group