Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2384
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Dziś Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień dla Polaków

Piątek, 11 listopada 2016, 11:02
Autor: red
Kraj: Dziś Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień dla Polaków
Fot. archiwum
W wielu miastach w Polsce organizowane są dziś miejskie obchody Święta Niepodległości. Nie inaczej będzie w Wałbrzychu.

Narodowe Święto Niepodległości – jest to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Dzień ten od samego początku był szczególny dla całego narodu. Odbywały się defilady wojskowe, msze święte oraz różne uroczystości. Wręczano również ordery Virtuti Militari. Po przewrocie majowym obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi – marszałek Piłsudski na placu Saskim w Warszawie dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę (po raz ostatni w 1934).

Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione, a ich uczestnicy aresztowani przez SB.

Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 roku, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Nie brakuje także uroczystości wojewódzkich czy lokalnych. W tym dniu społeczeństwu polskiemu towarzyszą nie tylko flagi, ale także pieśni patriotyczne.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group