Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2254
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś zaczęły się matury

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 4 maja 2017, 13:08
Aktualizacja: 13:19
Autor: red
Fot. Wikipedia
Od dziś, czyli 4 maja zaczęła się tegoroczna matura. Rozpoczął ją, jak zwykle egzamin pisemny z języka polskiego.

Egzamin dojrzałości ma już 229 lat. Jego twórcą jest urodzony w 1731 roku na terenie Czarnego Boru Karl von Zedlitz. To właśnie on wprowadził w roku 1788 dzisiejszą maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich, której zdanie wprowadzało w krąg elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów bądź pracy.

Karl von Zedlitz urodził się 4 stycznia 1731 roku w Czarnym Borze (niem. Schwarzwaldau), ukończył Szkołę Rycerską w Brandenburgu, następnie został członkiem najwyższego trybunału w Berlinie. W roku 1770 został Ministrem Sprawiedliwości, a w rok później Ministrem do spraw Kościoła i Szkolnictwa. Zasłynął jako autor i krzewiciel idei i koncepcji rozwoju pruskiego szkolnictwa, szczególnie średniego. Był jednym z najwybitniejszych pruskich ministrów. W szkołach wprowadzał nowy, ulepszony typ nauczania i lepsze metodycznie podręczniki, zgodnie z założeniami Fryderyka Wielkiego. Król pragnął bowiem zerwania z mechanicznym i bezmyślnym wkuwaniem w szkołach niepotrzebnych i zbędnych informacji na rzecz kształcenia umiejętności myślenia i kształtowania własnego charakteru. Zedlitz, wypełniając królewskie wskazania, przyczynił się ostatecznie do przestawienia pruskiej oświaty na nowe, neohumanistyczne i oświeceniowe tory. Dokonał istotnego przełomu wprowadzając zaledwie w ciągu dwóch dekad średnie szkolnictwo Prus w europejski krąg elit.

Zmarł 18 marca 1793 roku w Czerńczycach (powiat wrocławski). Pochowany na terenie powiatu wałbrzyskiego, w krypcie walimskiego kościoła.

Harmonogram tegorocznych matur:

Część ustna egzaminu maturalnego odbędzie się w terminie od 4 do 26 maja, natomiast część pisemna w terminie od 4 do 24 maja 2017.

Część ustna egzaminu maturalnego:

od 4 do 26 maja język polski (prezentacja – formuła do 2014), języki mniejszości narodowych (prezentacja), języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski. Egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

od 8 do 20 maja (oprócz 14 maja) język polski (wypowiedź – formuła od 2015), języki mniejszości narodowych (wypowiedź).

Część pisemna egzaminu maturalnego

Maj Godzina 9:00 Godzina 14:00
4 czwartek język polski – pp* język polski – pr *
5 piątek matematyka – pp wiedza o tańcu – pp wiedza o tańcu – pr
8 poniedziałek język angielski – pp język angielski – pr język angielski – dj*
9 wtorek matematyka – pr język łaciński i kultura antyczna – pp język łaciński i kultura antyczna – pr
10 środa wiedza o społeczeństwie – pp wiedza o społeczeństwie – pr i informatyka – pp informatyka – pr
11 czwartek język niemiecki – pp język niemiecki – pr język niemiecki – dj
12 piątek biologia – pp biologia – pr filozofia – pp filozofia – pr
15 poniedziałek historia – pp historia – pr historia sztuki – pp historia sztuki – pr
16 wtorek chemia – pp chemia – pr geografia – pp geografia – pr
17 środa język rosyjski – pp, język rosyjski – pr i język rosyjski – dj
18 czwartek fizyka i astronomia – pp i pr historia muzyki – pp historia muzyki – pr
19 piątek język francuski – pp język francuski – pr język francuski – dj
22 poniedziałek język hiszpański – pp język hiszpański – pr język hiszpański – dj
23 wtorek język włoski – pp język włoski – pr język włoski – dj
24 środa języki mniejszości narodowych języki mniejszości narodowych – pr

godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp)**
godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)**
godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)**
godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)**
godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)**
godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)**

* pp _ poziom podstawowy; pr – poziom rozszerzony; dj – poziom dwujęzyczny

** Dodatkowe zadania egzaminacyjne w języku obcym z biologii, chemii, fizyki i astronomii / fizyki, geografii, historii, matematyki mogą rozwiązywać absolwenci oddziałów dwujęzycznych, w których przedmioty te były nauczane w języku obcym nowożytnym.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Polewa z leminga 4-05-2017 16:16
Prezydęt wszystkich Polakow BUL Komorowski pochwalil sie dzis, ze gdyby nie pomoc kolegow na maturze z matematyki, to by nie zdal. A tak lemingi smialy sie z Kwasniewskiego i jego wyksztalcenia wyzszego, a tu okazuje sie ze Bronek oszukiwal zeby zdac mature. Juz wiem skad ten BUL. Eksperci, fachowcy, wyksztalceni, uczciwi...
~Polewa 4-05-2017 17:45
apropo Bronka i jego przybocznego szefa kancelarii prezydenta Nalecza. Dzis prof Nalecz, uwaga prof, powiedzial, ze pamieta o tym, ze PO nei dotrzymywalo slowa, czyli klamalo wyborcow. Ale on i jemu podobni maja swietna umiejetnosc do zapominania. Jakby mieli caly czas pamietac to by zwariowali, a to ze tak latwo zapominaja sprawia ze sa normalni. Niezle okreslenie normalnosci nie? To tak jak super menadzerem, co robi najwieksze dlugi w Polsce. Tolerancyjni lewak, ktory najchetniej wykasowalby wszystkich katolikow, z ksiezmi na czele, czy racjonalny samodzielnie myslacy leming. Polewa co? To ze szybko zapominaja oszustwa PO, czyni z nich normalnych hehehe.
~Polewa z leminga 4-05-2017 17:46
Maturzysci... pamietajcie, nie zapominajcie wzorow na maturze, to nie jest NORMALNE.
idler73 4-05-2017 17:58
No tak. Pą presidą, Duduś Fąferski, czyli nikt, maturę zapewne ma bo mu tata kazał zdać, studia pewnie też skończył bo mu tata kazał. Teraz tata każe mu słuchać prezesa i w efekcie BUL przedostał się zarówno intelektualnie, jak i politycznie o eon wyżej. Niestety, d@@pa d@@pą pozostanie. Heh, osobiście wolałbym mieć ksywę Bul niż d@@pa.
~Polewa z leminga 4-05-2017 18:09
Szkoda ze ciebie tata nie przypilnowal. Moze bys wiedziel, co to jest Polska Duma Narodowa, a nie sowiecka. Tez bys wiedzial, ze madrzejszych od siebie nalezy sluchac. A takze nauczylbys sie wyciagac wnioski historyczne. Tak to jestes jak Bronek z Ruskiej Budy, ktory aby przezyc i cos osiagnac musi oszukiwac, albo jak jego szef Kancelarii Nalecz... ktory ma problemy z pamiecia. Jakby tata zmusil cie do nauki, to bys wycwiczyl pamiec. Co ci pozostaje? oszustwa i manipulacje by cos osiagnac. Sowje dzieci do ksiazek gonisz? Czy tez olewasz ich wyksztalcenie?
~PiSiory 4-05-2017 19:03
Oooo, pisiory wyznawcy maliniaka!
~Polewa 5-05-2017 7:18
znuf za rok matóra
~akm 5-05-2017 8:23
Czy Redaktor coś wie o Polakach pedagogach i reformatorach nauczania czy tylko tłumaczy na Polski teksty propagandy Niemieckiej?
~Polewa 5-05-2017 18:00
Dzis Kidawa Blonska z PO z rozbrajajaca szczeroscia powiedziala, nie ma kampani wyborczej, to nie ma programu. Hehehehe. Czyli PO ma program wyborczy tylko na kampanie. Gdy kampania wyborczza sie konczy, to i program PO sie konczy i to co bylo w kampani juz sie nie liczy. Zreszta udowodnili to spelniajac swoje liczne obietnice wyborcze hehehe.
~pytacz 5-05-2017 21:26
Znowu płonące pogranicze? Pochwały pruskiego drylu, ,,drang nach osten, lebens- und wirtschaftsraumu"? Na Mazowszu na kopach by ktoś wyleciał za taki tekst. Niemców tam dobrze pamiętają.Hugo Kołątaj czy Staszic bili tego prusaka swoim wizjonerstwem na głowę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group