Niedziela, 1 listopada
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 2138
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziś Zielone Świątki

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 8 czerwca 2014, 6:20
Aktualizacja: 7:15
Autor: opr. Ina
Fot. red.
Zielone Świątki to inaczej Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocy w kalendarzu liturgicznym. Tym razem święto obchodzimy 8 czerwca.

W przeszłości Zielone Świątki trwały w Polsce dwa dni. Jednak w 1957 roku ustanowiono, że uroczystości zostaną ograniczone do jednego dnia.

Święto upamiętnia zesłanie Ducha Świętego na Maryję oraz Apostołów, które miało miejsce w tak zwanym „Dniu Pięćdziesiątnicy”. Nazwa wywodzi się jednak z tradycji ludowej – w danym czasie przypadało święto wiosny. Palono wtedy zioła i okadzano nimi domy. Stodoły i płoty przystrajano natomiast kwiatami i zielonymi gałązkami (szczególnie brzozy i wierzby). Ponadto organizowano ogniska (tzw. „Sobótki), które były charakterystyczne dla obrzędowości słowiańskiej.

Wszystkie obrzędy wiązały się z oczekiwaniem na nadejście lata. Ich celem było zapewnienie obfitych plonów, a także ochrona przed złymi duchami.

Zielone Świątki są świętem ruchomym, które przypada 49 dni po Wielkanocy. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. W kościołach odprawiane są w tym dniu msze święte, podczas których kapłani mają na sobie szaty liturgiczne w kolorze czerwonym - symbolizującym Ducha Świętego.

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group