Piątek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3671
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Ekslibris rozstrzygnięty

Poniedziałek, 29 listopada 2010, 18:14
Aktualizacja: 18:15
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Ekslibris rozstrzygnięty
Fot. użyczone
Jego nazwę trudno wymówić. Na pewno jednak warto go mieć. Ekslibris to graficzny znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru lub z nazwą instytucji.

Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela. Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki.

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury od 2002 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu i Małej Formy Graficznej. Od 2008 roku patronem konkursu jest nieżyjący już boguszowski artysta grafik Henryk Grajek - również pomysłodawca przedsięwzięcia. Co roku do Boguszowa – Gorc napływa mnóstwo prac grafików z całego świata. Niektóre zaskakują innowacyjnością, inne znowu porywają tradycyjną i klasyczną formą. Wszystkie jednak cechuje wyraz zamiłowania twórcy do tej specyficznej formy sztuki.

Jury w składzie: Marek Stanilewicz - przewodniczący, Anna Larina – Dzimira i Marzena Prokopowicz – Sawicka w kategorii „ekslibrisu” przyznało następujące nagrody: I miejsce Krzysztof Kmieć z Krakowa za „Yoko Inove”, II miejsce Tortill E. Larsen z Norwegii za ekslibris „ Tortill Elizabeth Larsen”, III nagroda Roman Mucha z Tomaszowa Lubelskiego za ekslibris „Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Poturzynie”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Łukasz Cywicki z Rzeszowa, Stanislav Bojankov – Stanko z Bułgarii oraz Arkadiusz Burda z Zamościa.

W kategorii „mała forma graficzna” zwyciężyli: I nagroda Michał Rygielski z Torunia za zestaw prac: „Java I”, „Java II” i „Java III”, II nagroda Jan Baczyński z Torunia za zestaw prac: Mazury – d”, „Przemijanie VIII” i „Przemijanie VII”, III nagroda Stanislav Bojankov – Stanko z Bułgarii za linoryt „ Landcape I”. Wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Krawcowi z Bydgoszczy oraz Zdzisławowi Szpakowi z Boguszowa – Gorc za linoryt „Kolejka do bankomatu Wałbrzych – Rynek”.

Poza regulaminem przyznano Nagrody Specjalne: Nagroda Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc dla Josefa Dudka z Czech za zestaw 6 prac, Nagroda Sekretarza Miasta Boguszowa – Gorc dla Fedaila Yilmaza z Turcji za zestaw 4 prac. Nagrodę Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach otrzymał Jurij Sychow – Hlazun z Ukrainy za „Exlibris CAFE’Pas Edvarda”.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Galerii Barbórka w Boguszowie – Gorcach, gdzie można obejrzeć wystawę pokonkursową nadesłanych prac do końca grudnia. W części artystycznej zaprezentowała się Joanna Kogut wykonując przepięknie jazzowe utwory wokalne oraz grupa taneczna MBP-CK prowadzona przez Kingę Hyrsz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group