Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3707
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Eksploatowanie urządzeń transportu bliskiego wymaga prowadzenia szczegółowej dokumentacji

Poniedziałek, 24 maja 2021, 6:31
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Eksploatowanie urządzeń transportu bliskiego wymaga prowadzenia szczegółowej dokumentacji
Fot. użyczone
Wymagają tego warunki dozoru określone w ministerialnym rozporządzeniu, ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Każda maszyna posiada unikalną konstrukcję i parametry techniczne, dostosowane do wykonywanych zadań czy specyfiki danej gałęzi przemysłu. Pełna historia warunków użytkowania sprzętu jest kluczowa dla oceny stopnia wykorzystania resursu – czyli okresu bezpiecznej eksploatacji.

Żywotność konstrukcji warunkowana jest wieloma czynnikami początkowymi i użytkowymi

Ustalenie parametrów granicznych następuje podczas dopuszczania maszyny do użytku. Zaawansowane urządzenia, na przykład różnego rodzaju suwnice oraz dźwignice, projektowane i budowane są z myślą wielu cyklach pracy, liczonych nawet w milionach jednostek. Przy czym w praktyce każdy taki cykl wykonywany jest z nieco innym obciążeniem, kluczowym dla długoterminowej wytrzymałości konstrukcji nośnej. Z kolei trwałość mechanizmów określa się w godzinach pracy, również z obciążeniem nominalnym. Co w momencie, kiedy faktyczne obciążenie jest bliższe maksymalnego? Eksperci reprezentujący Przedsiębiorstwo HAK tłumaczą, że obliczenia resursu wymagają zebrania szczegółowych danych z dokumentacji wykonawczej i eksploatacyjnej. O ile pierwszą z nich zapewnia producent maszyny, tak prowadzenie drugiej leży całkowicie w gestii zakładu. Monitorowanie obciążeń i innych parametrów musi być prowadzone bez przerwy, z użyciem specjalistycznych wyliczeń bądź dedykowanych czujników.

Modernizacja sprzętu lub kapitalny remont mogą być bardziej opłacalne od zakupu fabrycznie nowego modelu

Utrzymywanie zbliżonego poziomu obciążenia wpływa na wytrzymałość statyczną konstrukcji inaczej, niż poddawanie jej działaniom sił o zmiennych wartościach. Tak zwana trwałość zmęczeniowa uwzględnia szereg niezależnych czynników. Należą do nich między innymi roboczogodziny, wielkość obciążeń czy wykonywane cykle robocze. Specjaliści dysponujący kompletnymi danymi są w stanie ocenić, który wariant opłaci się najbardziej w momencie zbliżania się do zakończenia resursu. Podczas specjalnego przeglądu wykonuje się szczegółowe badania i obliczenia. Jeżeli kolejny okres bezpiecznej eksploatacji okaże się wystarczająco długi, zwykle wystarczy „ograniczyć się” do remontu lub wymiany najbardziej zużytych podzespołów. W przeciwnej sytuacji bardziej ekonomiczne, opłacalne i rozsądne może się okazać wdrożenie zupełnie nowych urządzeń transportu bliskiego do pracy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
1
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group