Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Elementy balustrad, czyli z czego składa się balustrada?

Piątek, 11 lutego 2022, 7:39
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Elementy balustrad, czyli z czego składa się balustrada?
Fot. użyczone
Mianem balustrady określamy ażurowy lub pełny element konstrukcyjny stanowiący ogrodzenie schodów, tarasów, balkonów, dachów, wiaduktów i mostów. Balustrady zwyczajowo montuje się na krawędzi zabezpieczanego elementu. Bardzo często balustrady odznaczają się walorami dekoracyjnymi. Jak są zbudowane?

Z czego składa się balustrada?

Na elementy balustrad składa się szereg komponentów, które odpowiadają za funkcjonalność i estetykę systemu. Obecnie najpopularniejsza jest balustrada składająca się ze słupków stanowiących jej konstrukcję oraz elementów wypełniających przestrzeń pomiędzy słupkami. Część nowoczesnych projektów posiada również poręcze, choć w minimalistycznych balustradach szklanych tradycyjne poręcze mocuje się coraz rzadziej. W zależności od materiału konstrukcyjnego oraz miejsca montażu balustrada może zostać również zakończona parapetem. Do podstawowych elementów balustrad zaliczamy więc:
• słupki,
• wypełnienie (pełne lub ażurowe),
• poręcz lub parapet.

Co ciekawe w aranżacjach zewnętrznych, ale i wewnętrznych wykorzystuje się balustrady o otworach ażuru zasłoniętych w tle ścianką. Tego typu balustrady określa się mianem ślepych.

Z czego wykonuje się balustrady?

Ze względu na materiał konstrukcyjny balustrady możemy podzielić na kamienne, betonowe, drewniane i metalowe. Na rynku nie brakuje również projektów hybrydowych. Balustrady hybrydowe powstają z połączenia dwóch lub więcej materiałów. Najpopularniejsze, a zarazem najczęściej spotykane połączenia to:
• metal i szkło,
• metal i drewno.

W aplikacjach zewnętrznych dużą popularnością cieszy się stal nierdzewna, ponieważ pozwala uzyskać bardzo elegancki efekt estetyczny i nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Inwestorzy poszukujący tańszych rozwiązań chętnie sięgają po stal czarną. Wymaga ona w prawdzie odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją, jednak jej konserwacja nie jest szczególnie wymagająca, a sama balustrada pięknie się prezentuje. Stal daje bowiem praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie realizowania rozmaitych projektów – od prostych balustrad w minimalistycznym stylu industrialnym, po misterne balustrady kute.

Z czego składa się balustrada pełna?

W zależności od projektu balustrada pełna może się składać ze wszystkich wymienionych wcześniej elementów, a więc posiadać słupki, poręcz oraz panele, których zadaniem jest wypełnienie przestrzeni między słupkami. Jeśli zależy nam na wyborze balustrady pełnej bez słupków doskonałą alternatywą jest nowoczesna balustrada szklana. System bardzo dobrze sprawdza się zarówno w aplikacjach zewnętrznych, jak i wewnątrz.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
67%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group