Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3757
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Elitarne spotkanie w WOK–u

Środa, 11 listopada 2009, 9:23
Aktualizacja: 9:36
Autor: Sławomir Pawlik
We wtorek, 10 listopada, w WOK–u na Białym Kamieniu, pokazano spektakl Sceny Faktu Teatru TVP. Tym razem wałbrzyska publiczność mogła sobie przypomnieć spektakl Małgorzaty Imielskiej pt. „ Sprawa Emila B.”. Honoru wałbrzyskiej młodzieży broniła pięcioosobowa reprezentacja II Liceum. I chwała im za to! Po raz trzeci z rzędu okazało się, że organizatorzy, tego przecież ciekawego przedsięwzięcia, nie podołali odpowiedniej promocji. Na trzech ostatnich spektaklach było w sumie szesnaście osób…

A tymczasem przedstawienie warte było nie tylko przedarcia się przez rozkopaną ulicę Andersa. Opowiada bowiem o chłopaku, warszawskim licealiście, który w okresie zrywu solidarnościowego postanowił podjąć walkę z systemem komunistycznym. Robił to w idealistyczny i naiwny sposób, jak wielu innych w tamtym czasie. Tajna organizacja wzorowana na strukturach Armii Krajowej, gazetka szkolna, kabaret, rozrzucanie ulotek czy powielanie zakazanej literatury i kulminacyjny wyczyn – podpalenie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. Za to został aresztowany, skazany i w końcu zamordowany, w niewyjaśnionych okolicznościach, w czerwcu 1982 roku.

Do dzisiaj nie udało się ustalić historii ostatnich dni życia Emila Barchańskiego ani ukarać jego morderców.
Ktoś powie, że w skali świata z rąk komunistów zginęły miliony ludzi a w latach 1980 – 1989 w Polsce za sprawą milicji i SB „zaledwie” kilkadziesiąt osób. To prawda. Ale czy to oznacza, że należy o nich wszystkich zapomnieć? Na to pytanie odpowiedzmy sobie we własnym sumieniu.

12 listopada, w czwartek, odbędzie się ostatnie spotkanie tegorocznej edycji Wałbrzyskiej Akademii Historycznej. Dr Stanisław Bogaczewicz wygłosi wykład pt.”Osaczenie – resort bezpieczeństwa wobec hierarchii Kościoła Katolickiego w Polsce Ludowej na przykładzie kardynała Bolesława Kominka”.
Serdecznie zapraszamy!

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group