Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3395
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Europejskie szlaki Św. Jakuba

Niedziela, 26 października 2014, 19:57
Aktualizacja: Czwartek, 30 października 2014, 17:51
Autor: Artykuł promocyjny
Region: Europejskie szlaki Św. Jakuba
Fot. użyczone
21 października 2014 odbyło się zorganizowane przez Stowarzyszenie LGD Kwiat Lnu przejście odcinka Drogi św. Jakuba od miejscowości Krzeszów do Czarnowa.

Całe działanie związane jest z międzynarodowym projektem współpracy „ Europejskie szlaki Św. Jakuba”, w którym LGD Kwiat Lnu wraz z pozostałymi partnerami z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Węgier i Czech bierze udział.

Szlak prowadzi z wielu zakątków do hiszpańskiego Santiago de Composteli, gdzie zgodnie z tradycją znajduje się grób Apostoła św. Jakuba. Droga św. Jakuba jest od wielu stuleci najważniejszym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym Europy. Pielgrzymowanie przeżywało swój rozkwit w średniowieczu, tracąc jednakże na znaczeniu w dobie oświecenia i uprzemysłowienie Starego Kontynentu. Dopiero hedonizm i pustka duchowa współczesnego społeczeństwa spowodowały swoisty renesans pielgrzymki i powrót do korzeni chrystianizmu.

W duchu chrześcijańskiej odnowy Droga św. Jakuba została odkryta niejako na nowo dzięki papieżowi, Św. Janowi Pawłowi II, który w 1982 roku ogłosił w Santiago de Compostela słynny jednolity akt europejski. Ów traktat stał się czynnikiem spajającym kraje Europy w wymiarze nie tylko religijnym, lecz także społecznym i politycznym. Potwierdza to dekret Rady Europy z 1987 roku, gdy Droga św. Jakuba została ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a następnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku. Od tego czasu znak muszli będący symbolem szlaku pojawia się coraz częściej w krajach naszego kontynentu. Droga św. Jakuba jak biblijny krzew winny rozrasta się nieustannie, obejmując swym zasięgiem coraz większe połacie również naszego kraju.

Na naszym terenie rozpoczyna się Droga Sudecka ( Etap I ) Krzeszów – Betlejem - Kamienna Góra – Pisarzowice – Czarnów – Kowary o długości 26,5 km, który w całości można przejść w czasie 7 godzin.
Jeśli są Państwo zainteresowani tym rodzajem pielgrzymowania to zapraszamy do biura LGD Kwiat Lnu po odbiór przewodników i ulotek, które przybliżą sens pokonywania drogi św. Jakuba.
więcej informacji na www.camino-europe-pl.eu

Droga czeka na Ciebie, drogi Pielgrzymie, zaczyna się tuż za progiem Twojego domu. Tylko od Ciebie zależy, dokąd Cię ona powiedzie…

W ramach działań w projekcie współpracy „Europejskie szlaki Św. Jakuba” powstał film promocyjny szlaku, wydawnictwa turystyczne i duchowe po drodze św. Jakuba, ulotki promocyjne w czterech językach, utworzono stronę www.camino-europe-pl.eu opracowano szlak GPS TRACK, wyszkolono 24-ech przewodników duchowych. oraz zorganizowano edukacyjne przejścia Droga św. Jakuba w Polsce.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER
Działanie 421 „ Wdrażanie projektów współpracy” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007 – 2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group