Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4296
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Fakty o cukrze i jego substytutach, czyli popularnych słodzikach

Niedziela, 27 listopada 2022, 5:26
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Fakty o cukrze i jego substytutach, czyli popularnych słodzikach
Fot. użyczone
Gdziekolwiek spojrzysz, ludzie zdają się wychwalać korzyści płynące z diety bezcukrowej. Ale nie każdy cukier jest równy i nie ma jednego podejścia, które byłoby najlepsze dla każdej osoby. Oto kilka najważniejszych faktów na temat cukru, substytutów cukru i diety bezcukrowej.

Czym jest cukier?

Cukier to jeden z rodzajów węglowodanów, podobnie jak błonnik i skrobia. Chociaż węglowodany są niezbędnymi makroskładnikami (składnikami odżywczymi, które organizm wykorzystuje w dużych ilościach), cukier nimi nie jest. Cukier to termin zbiorczy dla wielu rodzajów węglowodanów prostych, w tym dla białego cukru stołowego. Sacharoza jest najczęściej stosowanym środkiem słodzącym w słodkich deserach i wypiekach. Sacharoza jest tylko jednym z kilku rodzajów cukru naturalnie występujących w żywności, w tym w owocach, warzywach, ziarnach i produktach mlecznych. Inne naturalne cukry to: fruktoza, galaktoza, glukoza, laktoza i maltoza.

Czy cukier jest szkodliwy

Cukier nie jest z natury zły. Jest wręcz niezbędny. Nasze ciała pracują na cukrze. Ciało przetwarza węglowodany z pożywienia i zamienia większość z nich w glukozę (cukier). Komórki pobierają glukozę z krwiobiegu i wykorzystują ją jako paliwo i energię. Usuwanie z diety naturalnych źródeł cukru i innych węglowodanów - owoców, nabiału i zbóż - nie jest zdrowym wyborem. Możesz jednak decydować o tym, skąd pochodzi cukier w Twoim pożywieniu.

Zastanów się nad źródłami cukru

Istnieje duża różnica między cukrem dodanym a naturalnie występującym. Wiele cukru dodaje się do żywności przetworzonej, takiej jak pączki, chleb, słodycze, napoje gazowane, słodka herbata, a nawet przyprawy, takie jak ketchup czy sos do grilla. W rezultacie wiele osób spożywa duże ilości cukru, który nie ma żadnych wartości odżywczych. Zbyt duża ilość cukru może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność, zespół metaboliczny, problemy z zębami. Więcej podobnych informacji na esomed.pl

Środki słodzące, takie jak sok owocowy, miód, melasa i syrop klonowy, zawierają naturalny cukier i mają pewne korzyści odżywcze. Owoce zawierają błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Nawet surowy miód i syrop klonowy zawierają przeciwutleniacze i minerały takie jak żelazo, cynk, wapń i potas.

Sztuczne słodziki

Większość sztucznych słodzików (zwanych też słodzikami nieodżywczymi) powstaje w laboratorium z substancji chemicznych. Niektóre są wytwarzane z substancji naturalnych, takich jak zioła. Mogą być od 200 do 700 razy słodsze od cukru stołowego. Słodziki te nie zawierają kalorii ani cukru, ale nie mają też korzystnych składników odżywczych, takich jak witaminy, błonnik, minerały czy antyoksydanty. Niektórzy eksperci uważają, że sztuczne słodziki stanowią zagrożenie dla zdrowia, od przyrostu wagi po raka. Badania nad tym zagadnieniem są jednak w toku, a poprzednie badania wykazujące ryzyko dla zdrowia były prowadzone na zwierzętach, a nie na ludziach. Badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że produkty te są ogólnie bezpieczne, jeśli nie spożywa się więcej niż dopuszczalna dzienna dawka każdego z nich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group