Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 1454
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Festiwal Kameralistyki Ensemble

Wiadomości: Książ
Środa, 14 sierpnia 2013, 15:08
Aktualizacja: Piątek, 16 sierpnia 2013, 11:40
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W dniach od 21 sierpnia do 1 września na Zamku Książ odbędzie się jubileuszowy X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy, którego organizatorami są: Gmina Wałbrzych, Zamek Książ Sp. z o.o. oraz Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Honorowy patronat nad Festiwalem objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska. Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O szczegółach zbliżającego się Festiwalu mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej dzisiaj na Zamku Książ Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Marcin Markowicz i Dyrektorka Festiwalu Katarzyna Markowicz.

- Jest to wyjątkowy Festiwal, dlatego, że jego formuła jest i szersza i bogatsza niż do tej pory. Nie będąc muzykiem i koneserem muzyki od kiedy tylko rozpocząłem pracę w Urzędzie Festiwal towarzyszy mi w różnych działaniach. Gdy rozmawiam z Ministrem Kultury, to temat Feastiwalu Kameralistyki jest jednym z głównych dwóch – trzech tematów, tak jak Stara Kopalnia czy Centrum Kultury imienia Wałbrzyskich Górników. Tegoroczny Festiwal jest bogatszy, większy, ciekawszy i jest jednym z tych kilku markowych produktów, które decydują o tym, że na pewno jednym z jaśniejszych punktów w palecie barw Wałbrzycha jest kultura– powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

W ramach Festiwalu prowadzone są kursy muzyczne oraz warsztaty teatralne. Kursy Interpretacji Muzyki Kameralnej prowadzić będą: Paul Gulda – fortepian, Agata Szymczewska – skrzypce, Bartłomiej Nizioł – skrzypce, Jakub Jakowicz – skrzypce, Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Marcin Markowicz – skrzypce, Piero Massa – skrzypce, Mats Lidström – wiolonczela i Piotr Janosik – wiolonczela. Natomiast Warsztaty Aktorskie im. Jerzego Grzegorzewskiego odbywać się będą pod kierunkiem Beaty Fudalej, Wojciecha Malajkata i Zbigniewa Zamachowskiego. Gościem specjalnym będzie Robert Więckiewicz. Wszystkie opracowane utwory zaprezentowane zostaną podczas sześciu koncertów i trzech pokazów teatralnych.

- W poprzednim roku w czasie Festiwalu rozdawaliśmy wszystkim słuchaczom ankiety ze spisem wszystkich kompozycji, które były grane przez 9 lat tu na zamku i po podliczeniu głosów okazało się, że powstał z tego ciekawy repertuar na ten rok. Program składa się z takich można powiedzieć przebojów muzyki kameralnej. W tym roku skupiamy się również na jednym kompozytorze, na którym skupia się cały świat – jest to Witold Lutosławski. Jest to jego międzynarodowy rok. Oprócz Chopina jest to najbardziej rozpoznawalny polski kompozytor – tak na temat doboru utworów na tegoroczny Festiwal mówił Dyrektor Artystyczny Festiwalu Marcin Markowicz.

Festiwal rozpocznie Koncert Inauguracyjny, który odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 18.00 w Sali Maksymiliana. W tej sali w dniach 27, 28 i 29 sierpnia o godzinie 19.00 również odbywać się będą koncerty festiwalowe, natomiast 30 sierpnia oprócz koncertu zorganizowany zostanie też pokaz teatralny grupy pod kierunkiem Wojciecha Malajkata i spotkanie z publicznością. 31 sierpnia o godzinie 18.00 w Sali Kiniwej odbędzie się pokaz teatralny grupy pod kierunkiem Beaty Fudalej a o godzinie 19.30 w Sali Maksymiliana pokaz grupy pod kierunkiem Zbigniewa Zamachowskiego. 1 września w Sali Maksymiliana o godzinie 19.00 odbędzie się uroczysty Koncert Finałowy.

- Ponieważ chcemy otwierać Festiwal na nowe formy i ponieważ jest to X educja zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów szkoły muzycznej, który trwał w trakcie roku szkolnego. Został wyłoniony zespół, który w nagrodę będzie miał możliwość zagrania koncertu i odbycia zajęć z naszymi profesorami. Organizujemy też koncert w wałbrzyskim szpitalu dla osób, które nie mogą do nas przybyć – powiedziała Dyrektorka Festiwalu Katarzyna Markowicz.

Podczas Festiwalu będzie można usłyszeć utwory takich kompozytorów jak między innymi Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Benjamin Britten, Piotr Czajkowski, Witold Lutosławski, Gustav Mahler, Wolfgang Amadeus Mozart, Astor Piazzolla, Franz Schubert czy Robert Schumann.

- Całość budżetu wynosi 250 tysięcy złotych. 100 tysięcy dała Gmnia Wałbrzych, 100 tysięcy Minister Kultury a 50 tysięcy Narodowe Centrum Kultury. W przygotowaniu organizacyjnym brał oczywiście udział Wałbrzyski Ośrodek Kultury – tak o kosztach i formie finansowania Festiwalu powiedział Prezydent Roman Szełemej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group