Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5627
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Film z Wałbrzycha nagrodzony

Poniedziałek, 6 czerwca 2022, 10:20
Aktualizacja: 13:21
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Film z Wałbrzycha nagrodzony
Fot. użyczone
Film Karola Juszczyka ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu zatytułowany „Z ZUS–em życie” – zdobywcą II nagrody w konkursie ZUS. Film reprezentował Dolny Śląsk w konkursie centralnym, w którym zajął drugie miejsce, w regionie został uznany za najlepszy film zrealizowany przez ucznia podstawówki.

W ciągu kończącego się roku szkolnego w 28 dolnośląskich szkołach podstawowych odbywały się niestandardowe zajęcia edukacyjne z obszaru ubezpieczeń społecznych. Lekcje z uczniami z podstawówek, którzy w przyszłości wkroczą na rynek pracy, miały pokazać młodzieży, dlaczego warto być ubezpieczonym i na co można liczyć, jeśli opłaca się składki. Zajęcia prowadzili sami nauczyciele albo eksperci ZUS. Trzy najlepsze prace w ramach „Projektu z ZUS” z Dolnego Śląska reprezentowały nasze województwo w rywalizacji na poziomie centralnym, w Warszawie. Nagrodę za film dostał Karol Juszczyk z Legnicy.

Nagrodzony film można obejrzeć tutaj: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/konkurs
„Jeśli nie wiesz, co ZUS znaczy…” – uczeń Ci wytłumaczy! Wyniki konkursu w ZUS dla podstawówek. Film, komiks i plakat - nagrodzone w konkursie ZUS.

Tematu ubezpieczeń społecznych nie ma w programie edukacyjnym polskiej szkoły. Dlatego eksperci trzech dolnośląskich Oddziałów ZUS: wałbrzyskiego, wrocławskiego i legnickiego prowadzili w ciągu kilku ostatnich miesięcy tzw. „Projekt z ZUS” w tych podstawówkach, które zgłosiły taką chęć. Cel od początku był szczytny, czyli popularyzacja wiedzy z zakresu ubezpieczeń społecznych u jak najmłodszego pokolenia.

W zajęciach edukacyjnych w ostatnim roku wzięło udział ponad 1600 dolnośląskich uczniów, którzy, bogatsi o nową wiedzę, przystąpili później do konkursu plastyczno-informatycznego. Zadaniem uczestników było wykonanie filmu, plakatu lub komiksu, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.

- Do rywalizacji o nagrody rzeczowe na poziomie naszego województwa zakwalifikowaliśmy 14 najlepszych prac 21 uczniów z 8 szkół podstawowych. Niektóre prace to były prace całej grupy. - mówi Emilia Nowakowska z legnickiego Oddziału ZUS, członek jury konkursu.

Jak podkreśla Emilia Nowakowska, prace były wyjątkowe, wykonane różnymi technikami, pokazywały wielką kreatywność uczniów. Warto zwrócić szczególną uwagę na filmy, które wymagały od ich twórców opracowania scenariusza, podziału na role, przygotowania scenografii i kostiumów oraz montażu całości z wykorzystaniem nowinek w animacji oraz humoru.

Obrady jury w ZUS były trudne, a decyzja o wybraniu tych najlepszych autorów - niełatwa.

Najlepszymi na Dolnym Śląsku okazali się:
• w kategorii FILM I miejsce – Karol Juszczyk z klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, którego film zajął II miejsce w konkursie ogólnopolskim.
• w kategorii KOMIKS I miejsce ex-aequo - Iga Harasym z klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 we Wrocławiu oraz Mateusz Selent z klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
• w kategorii PLAKAT I miejsce – Marta Furmanek z klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Rosochatej.

Oprócz wyłonienia zwycięzców, jury zdecydowało, że przyzna również pięć wyróżnień: dla Filipa Babiarza z klasy I ze szkoły w Dzierżoniowie, dla Krystyny Zych i Oliwii Radoch z klasy VII ze szkoły w Wałbrzychu, dla Leny Berek z klasy VII ze szkoły w Bukowinie Sycowskiej, dla Wiktorii Gil z klasy VIII ze szkoły w Dzierżoniowie.

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
1
6%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group