Polska: Filtry samochodowe
Aktualizacja: Sobota, 25 lipca 2020, 8:58
Autor: TS
Jakie są główne typy filtrów?
Filtry powietrza. Są to części wykonane z porowatych lub włóknistych materiałów. Usuwają różne osady i zanieczyszczenia, takie jak pył, pleśń, bakterie, pyłki. Dostępne są filtry filtry powietrza wlotowe (silnika) i filtry kabinowe. Pierwsze z nich są odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do silnika, a drugie dostarczają czyste powietrze do kabiny, eliminując z niego nie tylko cząstki stałe, ale również brzydkie zapachy. Filtry powietrza są zazwyczaj wykonane z papieru, pianki lub bawełny.
Filtry paliwa. Części te są na ogół wykonane z celulozy lub włókna szklanego. Filtry oleju można znaleźć w różnych systemach samochodu: filtrują oleje silnikowe, hydrauliczne, przekładniowe, smary i inne rodzaje olejów. Filtry te są niezwykle ważne, ponieważ zapewniają bezawaryjne działanie większości zespołów i części samochodu.
Filtry paliwa. Dostarczają czyste paliwo do silnika. W samochodach benzynowych, znajdują się zazwyczaj dwa filtry paliwa – do filtrowania wstępnego i drobnego. W pojazdach diesla, części te mają wyłapywać wodę z paliwa. Mają kształt podobny do miski, a woda zbiera się u jej dna, ponieważ jest cięższa niż paliwa.
Filtry cząstek stałych (DPF). Filtry tego typu można znaleźć wyłącznie w pojazdach diesla. Części te pomagają ograniczyć szkodliwe emisje wypuszczane do atmosfery. W pojazdach można znaleźć jeszcze inne typy filtrów w zależności od modelu, roku produkcji i konfiguracji: przykładowo, filtry pozytywnego odpowietrzania skrzyni korbowej (PCV) lub filtry recyrkulacji gazów wydechowych (EGR).
Jednak należy zawsze pamiętać, że filtry i akcesoria eksploatacyjne należy wymieniać w ramach ustalonych interwałów.
Kiedy należy sprawdzić amortyzatory?
Interwały wymiany filtrów różnią się w zależności od typu filtra i warunków jazdy. Przeciętnie, interwały wymiany są następujące:
- Filtry powietrza wlotowe (silnika) – co 25 000 km;
- Filtry kabinowe powietrza – 15 000 – 25 000 km, w niektórych zapylonych miejscach – tylko około 6 000 – 7 000 km;
- Filtry oleju – co 12 miesięcy lub raz na 10 000 – 15 000 km. Filtry oleju można wymieniać wraz z wymianą oleju.
- Filtry paliwa – trzeba je wymieniać raz na około 45 000 – 55 000 km.
Wybór filtrów na rynku jest ogromny. Części te są sprzedawane przez firmy takie jak Bosch , K&N, Mann Filter, AEM Dryflow, FRAM, Purolator i wiele innych.
Rexbo.pl to wiodący sklep z częściami samochodowymi
Czy planujesz wymienić olej i filtry w swoim aucie? Będziesz mógł tu znaleźć szeroki wybór tych i innych części samochodowych: świece zapłonowe, pióra wycieraczek, klocki i tarcze hamulcowe, itp. Przystępne ceny, rozsądne opłaty za dostawę, oferty promocyjne, wyprzedaże i zniżki pomogą ci utrzymać płynne działanie swojego auta bez nadmiernych wydatków. Kupuj i oszczędzaj razem z www.Rexbo.pl!.