Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6222
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Finisaż wystawy "Pomarańczarnia"

Sobota, 3 września 2016, 6:45
Autor: red
Wałbrzych: Finisaż wystawy "Pomarańczarnia"
Fot. organizatorzy
Zapraszamy na finisaż wystawy Pomarańczarnia – multimedialnego projektu realizowanego przez Anne – Claude Jeitz, Alaina Calliste i Barbarę Idzikowską pod kuratorską opieką Krzysztofa Kucharczyka.

Spotkanie odbędzie się 9 września o godzinie 17.00 w Centrum Ceramiki Unikatowej Starej Kopalni.

Pomarańczarnia jako miejsce, dom, ogród – rozkwitający w uniezależnieniu od natury, przede wszystkim od klimatu czy pory roku, dzięki sprawności (habitus) człowieka. Piękne, ale delikatne rośliny mogą się tu rozwijać i rodzić pożywne, zdrowe owoce, a sama ich obecność w miejscu i czasie, których natura dla nich nie przewidywała, sprawia, że możemy ją dodatkowo traktować jako wartość estetyczną, a nawet etyczną.

Ten projekt stwarza możliwość wykreowania takiej alegoryczno-symbolicznej „Pomarańczarni” w różnych miejscach, dzięki odpowiedniej aranżacji przestrzeni (może to być galeria, muzeum, ale też otwarta przestrzeń publiczna) w korespondencji z przygotowaną przez nich instalacją. Składa się na nią 28 elementów – szklanych rzeźb odwołujących się do kształtu cząstki podzielonej pomarańczy, przygotowanych przez artystów razem ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu pomiędzy kwietniem a czerwcem 2016 roku. Liczba tych cząstek przywołuje liczbę państw członkowskich UE, a ich możliwe układy odnoszą się do kwestii związanych z „częścią” i „całością” lub „autonomią” i „wspólnotą”.

Od miejsca ekspozycji zależy ostateczny kształt instalacji, której częścią mogą się ponadto stać elementy dodatkowe (szklana kula jako „pełna” forma pomarańczy, świetlna lub stalowa oś, wokół której ułożone będą cząstki owocu, dodatkowe efekty świetlne, etc.).

Pierwsza aranżacja projektu została zaprezentowana we Wrocławiu podczas IX Festiwalu Wysokich Temperatur w dniach 17- 19 czerwca. Druga odsłona ma miejsce w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, trzecia będzie w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu, jesienią 2016. Kolejne pokazy planowane są w Niemczech i Francji.

Projekt „Pomarańczarnia” jest realizowany w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro oraz Szkło OKoło, będących częścią obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu i Festiwalem Wysokich Temperatur oraz Fundacją „Atelier Si, Pb…”.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group