Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4612
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fontanny po renowacji

Środa, 5 października 2022, 13:43
Aktualizacja: 13:44
Autor: red
Wałbrzych: Fontanny po renowacji
Fot. Zamek Książ
– Tego lata po ponad 20 latach fontanny Książa na powrót napełniły się wodą. Od 2019 roku kompleksowo remontowane są wszystkie fontanny zdobiące zamkowe tarasy – wyjaśnia prezeska Książa, Anna Żabska.

Obecnie francuskie ogrody tarasowe są zamknięte z powodu przerwy technicznej, ale już od 28 października Zamek Książ zaprasza do odwiedzin „Ogrodów Światła”, które będzie można podziwiać przez całą zimę.

Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski. Jako pierwsze, już w 2019 roku wykonane zostały prace konserwatorskie i restauratorskie fontanny bogini Flory i fontanny z Gryfonami znajdujących się na tarasie bogini Flory.
Prace były finansowane ze środków własnych oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pochłonęły 200 tys. zł.

W ramach zadania obie fontanny zostały dokładnie oczyszczone, a ich ubytki uzupełnione. Naprawiona została także instalacja doprowadzająca do nich wodę. Taras bogini Flory był określany w przedwojennych przewodnikach „Tarasem Ogrodu Rozkoszy”. Swoją nazwę zawdzięcza stojącemu tam posągowi rzymskiej bogini roślinności i wiosny.

Taras Różany

W 2021 roku w ramach mikroprojektu pt. „Na baroku się nie kończy” kompleksowego remontu doczekała się Fontanna Kaskadowa na Tarasie Różanym. Jest on realizowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Fontanna Kaskadowa znajduje się na skalistym zboczu Tarasu Różanego przed południową ścianą Zamku Książ. Została zbudowana w 1915 roku. Forma kaskady, którą nadano fontannie jest charakterystyczna dla wielu ogrodów pałacowych.
Dzięki pracom konserwatorskim odzyskała dawny blask. Został także naprawiony system zasilający fontannę wodą, dzięki czemu znów funkcjonuje i jest atrakcją dla turystów.

Tarasy Wodny i Zachodni

Kolejne renowacje miały już miejsce w tym roku i zakończyły się w sierpniu. Najbardziej skomplikowane prace miały miejsce właśnie na Tarasie Wodnym, gdzie znajduje się aż 27 fontann. W pomieszczeniach znajdujących się pod powierzchnią tarasu remontowane i modernizowane są instalacje zasilające, a na górze – dysze i poszczególne misy. Prace konserwatorskie obejmują odtworzenie historycznego wyglądu całości założenia. Każda z fontann ma centralnie umieszczoną w cembrowinie dyszę wodną.

Fontanny, wykonane zostały w bolesławieckiej firmie kamieniarskiej Zeidler & Wimmel, a zamontowane w Książu zapewne pod koniec drugiej dekady XX w. po wykonaniu na tarasach południowych instalacji hydraulicznej.

Prace konserwatorskie objęły również trzy neorenesansowe fontanny na Tarasie Zachodnim. Wykonane zostały uzupełnienia i konserwacje elementów kamiennych oraz odtwarzana została wewnętrzna instalacja zasilająco-odpływowa.
Fontanny, wykonane w bolesławieckiej firmie kamieniarskiej Zeidler&Wimmel, ustawione zostały jednocześnie w ostatnim etapie zakrojonej na szeroką skalę rozbudowy i modernizacji zamku, datowanej na lata 1908-1925. Ważnym elementem współtworzącym regularny, neorenesansowy charakter tarasu była zieleń, która stanowiła wraz z wodotryskami jednolitą kompozycję. Na wykonanym w 1925 r. zdjęciu lotniczym Taras Zachodni jest już rozplanowany, ale nie stoją na nim jeszcze fontanny, na kolejnym z 1930 r. jest już gotów.

Taras Podkowiasty

Prace konserwatorskie fontanny na Tarasie Podkowiastym obejmowały uzupełnienia oraz odtworzenie brakujących fragmentów kamiennych, konserwację istniejących fragmentów oryginalnych i odtworzenie wewnętrznej instalacji zasilająco-odpływowej.

Pochodzący z około 1910 roku wodotrysk ma kształt kielicha o kolumnowej, niskiej, stopie i misie w formie puklowanej czary. Przykrywa wazy o bogatej roślinno-geometrycznej ornamentyce z dwoma maszkaronami na bokach zwieńczona była częściowo wtopioną w ścianę niszy szyszką, która została odtworzona w ramach realizowanych prac naprawczych. Neorenesansowa fontanna jest prawdopodobnie wyrobem karraryjskim, sprowadzonym przez właścicieli zamku w pierwszym etapie rozpoczętej w 1908 r. rozbudowy i modernizacji zamku i jego otoczenia.

- W przyszłym roku planujemy renowację i ponowne uruchomienie ostatnich już fontann na tarasach Środkowym i Kasztanowcowym. W 2023 roku. Łączny koszt inwestycji sięga półtora miliona złotych – wyjaśnia prezeska Anna Żabska.

Październik to okres prac porządkowych zamkowych ogrodników. Pracownicy Działu Rozwoju i Zieleni przygotowują się do sadzenia cebul kwiatowych. W kwietniu zamkowe tarasy rozkwitną dziesiątkami tysięcy tulipanów i innych roślin wczesnowiosennych. Wcześniej natomiast przestrzeń tą wypełni inna, znana i lubiana atrakcja – za trzy tygodnie rozpocznie się montaż Ogrodów Światła. Nowe aranżacje, zabawa terenowa dla najmłodszych i po raz pierwszy zamkowe koty pojawią się na zamkowych tarasach.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group