Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 4809
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Fundacja zdecydowanie sprzeciwa się organizacji zawodów pływackich w kompleksie Włodarz

Sobota, 15 grudnia 2018, 10:22
Aktualizacja: 10:36
Autor: red
REGION: Fundacja zdecydowanie sprzeciwa się organizacji zawodów pływackich w kompleksie Włodarz
Fot. archiwum
Jutro w kompleksie Włodarz mają odbyć się ekstremalne zawody pływackie. Prezes Fundacji Thesaurus Piotr Lewandowski zdecydowanie krytykuje ten pomysł. Również wałbrzyskie Nadleśnictwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by impreza w tym miejscu się nie odbyła.

Oto treść pisma Fundacji Thesaurus:

"W związku z doniesieniami medialnymi: o "ekstremalnych zawodach pływackich" organizowanych w sztolniach w masywie góry Włodarz (kompleks Włodarz) - wydzierżawionych w 2002 roku przez Nadleśnictwo Wałbrzych (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu) Centrum Muzealno-Turystycznemu „Olbrzym” Sp. z o.o. pana Miłosława Krzysztofa Szpakowskiego - a które zostały wykute w 1944 roku przez żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen - obozu pracy (niem. arbeitslager Riese) - komando Wolfsberg,
wnoszę o natychmiastową reakcję Nadleśnictwa Wałbrzych - RDLP Wrocław (jako przedstawiciela właściciela terenu, jakim jest Skarb Państwa - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu) oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (dyr. Katarzyna Pawlak-Weiss - Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewody Dolnośląskiego (Kamil Krzysztof Zieliński).

Urządzanie takich "imprez" w miejscu kaźni jest skandalem. Gdzie są granice przyzwoitości i komercji, pogoni za pieniędzmi, a gdzie granica ludzkiej głupoty? Czy są jakieś granice (etyczne, moralne)? W tym miejscu mordowano ludzi i niewolniczo ich wykorzystywano. Czy ktoś zareaguje? Czy zareagują organa państwowe i samorządowe? Czy zareagują Lasy Państwowe i wypowiedzą umowę dzierżawy? Czy Państwo Polskie dostrzeże wreszcie potrzebę zmiany przepisów i ochronę takich miejsc pamięci? Dopiero co identyczny problem był w sztolniach Arado w Kamiennej Górze (impreza halloweenowa)".

Z wyrazami szacunku
Piotr Lewandowski
Prezes Zarządu
Fundacja Thesaurus

Również wałbrzyskie Nadleśnictwo krytycznie ocenia ten pomysł:

"W związku z doniesieniami o organizowanej w kompleksie Włodarz imprezy ekstremalnych zawodów pływackich "Underground swim", która ma się odbyć 16 grudnia, Nadleśnictwo Wałbrzych - jako zarządca terenu - oświadcza ZDECYDOWANY SPRZECIW wobec tego typu imprez w tym miejscu. Jednocześnie informujemy, ze nie wyrażaliśmy zgody na tego typu działania, a Najemca terenu - firma CMT "Olbrzym", nie uzgadniała planowanych działań z nami.

Organizowanie tego typu imprez w miejscu, gdzie niewolniczo mordowano, katowano i wykorzystywało się ludzi, jest niedopuszczalne. Jest to miejsce pamięci i nie powinno służyć innym celom. Najemca został wezwany w trybie pilnym do odwołania imprezy oraz do złożenia wyjaśnień, a Nadleśnictwo Wałbrzych dokona wszelkich starań, żeby nie dopuścić do tego typu procederu".

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
9%
Smuci
0
0%
Złości
19
86%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group