• Niedziela, 22 września 2019
  • Godz. 18:45
  • Imieniny: Joachima, Maurycego, Tomasza
  • Czytających: 2971
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Fundacja zdecydowanie sprzeciwa się organizacji zawodów pływackich w kompleksie Włodarz

Wiadomości: REGION
Sobota, 15 grudnia 2018, 10:22
Aktualizacja: 10:36
Autor: red
Fot. archiwum
Jutro w kompleksie Włodarz mają odbyć się ekstremalne zawody pływackie. Prezes Fundacji Thesaurus Piotr Lewandowski zdecydowanie krytykuje ten pomysł. Również wałbrzyskie Nadleśnictwo zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by impreza w tym miejscu się nie odbyła.

Oto treść pisma Fundacji Thesaurus:

"W związku z doniesieniami medialnymi: o "ekstremalnych zawodach pływackich" organizowanych w sztolniach w masywie góry Włodarz (kompleks Włodarz) - wydzierżawionych w 2002 roku przez Nadleśnictwo Wałbrzych (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu) Centrum Muzealno-Turystycznemu „Olbrzym” Sp. z o.o. pana Miłosława Krzysztofa Szpakowskiego - a które zostały wykute w 1944 roku przez żydowskich więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen - obozu pracy (niem. arbeitslager Riese) - komando Wolfsberg,
wnoszę o natychmiastową reakcję Nadleśnictwa Wałbrzych - RDLP Wrocław (jako przedstawiciela właściciela terenu, jakim jest Skarb Państwa - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu) oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (dyr. Katarzyna Pawlak-Weiss - Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewody Dolnośląskiego (Kamil Krzysztof Zieliński).

Urządzanie takich "imprez" w miejscu kaźni jest skandalem. Gdzie są granice przyzwoitości i komercji, pogoni za pieniędzmi, a gdzie granica ludzkiej głupoty? Czy są jakieś granice (etyczne, moralne)? W tym miejscu mordowano ludzi i niewolniczo ich wykorzystywano. Czy ktoś zareaguje? Czy zareagują organa państwowe i samorządowe? Czy zareagują Lasy Państwowe i wypowiedzą umowę dzierżawy? Czy Państwo Polskie dostrzeże wreszcie potrzebę zmiany przepisów i ochronę takich miejsc pamięci? Dopiero co identyczny problem był w sztolniach Arado w Kamiennej Górze (impreza halloweenowa)".

Z wyrazami szacunku
Piotr Lewandowski
Prezes Zarządu
Fundacja Thesaurus

Również wałbrzyskie Nadleśnictwo krytycznie ocenia ten pomysł:

"W związku z doniesieniami o organizowanej w kompleksie Włodarz imprezy ekstremalnych zawodów pływackich "Underground swim", która ma się odbyć 16 grudnia, Nadleśnictwo Wałbrzych - jako zarządca terenu - oświadcza ZDECYDOWANY SPRZECIW wobec tego typu imprez w tym miejscu. Jednocześnie informujemy, ze nie wyrażaliśmy zgody na tego typu działania, a Najemca terenu - firma CMT "Olbrzym", nie uzgadniała planowanych działań z nami.

Organizowanie tego typu imprez w miejscu, gdzie niewolniczo mordowano, katowano i wykorzystywało się ludzi, jest niedopuszczalne. Jest to miejsce pamięci i nie powinno służyć innym celom. Najemca został wezwany w trybie pilnym do odwołania imprezy oraz do złożenia wyjaśnień, a Nadleśnictwo Wałbrzych dokona wszelkich starań, żeby nie dopuścić do tego typu procederu".

Twoja reakcja na artykuł?

1
5%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
9%
Smuci
0
0%
Złości
19
86%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 16-12-2018 9:20
Sztolnie wykute przez żydowskich więźniów? Czy Lewandowski cynicznie kłamie, czy nie zna historii? W Gross Rosen byli tylko Żydzi? Sztolnie kopali tylko Żydzi? Ginęli tylko Żydzi? To pismo to skandal !!!
~demaskator 16-12-2018 10:28
Pan Lewandowski w niczym nie lepszy od organizatorów zawodów, bo bezczelnie zakłamuje fakt, iż mordowano tam więzniów różnych narodowości. To jest zwykły rasistowski apartheid jeśli ten pan zawłaszcza to miejsce jedynie dla tzw. ,, Narodu wybranego. Powinien przeprosić inne nacje i sprostować.
~Fafik 16-12-2018 12:35
A niech sobie robią zawody to nie jest żaden cmentarz tylko sztolnie gdzie przyjeżdża się podziwiać ogrom przedsięwzięcia i rozwiązania techniczne. Fundacja niech się nie w....a jezeli Polacy chcą tam sobie popływać to nic jej do tego.
~Jonny 16-12-2018 13:59
My diaspora Izraela , stanowczo się sprzeciwiamy pływackim zawodom w Walimiu. Jest to wrogi akt antysemityzmu i będzie pomszczony!
~radcom 17-12-2018 8:17
Fundacja niech się lepiej zajmie, tym co wyprawiają "koszerne oseski" podczas Marszu Żywych. Jakoś nikt ryja nie otworzy...
~ 17-12-2018 9:27
Zawody już się odbyły. Czekamy na zemstę :)
~Graźyna 17-12-2018 10:29
Dlaczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowgo pozwala na kłamstwa że tylko żydzi byli mordowano w czasie wojny. A co z pozostałymi narodowościami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group