Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3366
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Gałęzi i liści nie wolno spalać

Sobota, 18 listopada 2023, 8:02
Aktualizacja: 10:24
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Gałęzi i liści nie wolno spalać
Fot. MZUK Wałbrzych
Kiedyś powszechnie praktykowane palenie liści i gałęzi na działce. Teraz jest to surowo zabronione.

W przeszłości uważano to za akceptowalne, zwłaszcza w kontekście spalania odpadków roślinnych zainfekowanych chorobami czy szkodnikami. Jednakże, obecne regulacje kategorycznie zakazują takiej praktyki, a za jej naruszenie grozi mandat.

Zakaz palenia gałęzi i liści wynika bezpośrednio z artykułu 31 ust. 7 ustawy o odpadach. Zgodnie z tym przepisem, pozostałości roślinne mogą być spalane poza specjalnymi instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi, jedynie pod warunkiem, że nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Liście i gałęzie, będące rezultatem prac ogrodowych, zaliczają się do kategorii odpadów biodegradowalnych. Z tego powodu podlegają one obowiązkowi selektywnej zbiórki odpadów, co oznacza, że nie mogą być spalane. Naruszenie tego zakazu niesie za sobą ryzyko otrzymania mandatu w wysokości 500 zł, zgodnie z postanowieniami art. 145 Kodeksu wykroczeń. Liście oraz gałęzie można wykorzystać w bardziej pożyteczny sposób. Między innymi do okrywania roślin na zimę lub utworzyć do zrobienia kompostu.

Źródło: MZUK Wałbrzych

Twoja reakcja na artykuł?

9
18%
Cieszy
13
27%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
10
20%
Złości
16
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group