Sobota, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 4852
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: GDK na sprzedaż

Piątek, 6 października 2023, 11:24
Autor: PAW
Wałbrzych: GDK na sprzedaż
Fot. Alicja
Gmina Wałbrzych po wielu latach podjęła decyzje o poszukiwaniu inwestora na dawny GDK wraz z działką.

Obecnie budynek wraz z działką jest wyceniany na 1 500 000 zł. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na sprzedaż tego obiektu. W 2013 roku plany związane z dawnym kinem "Górnik" były zupełnie inne. Przypomnijmy, jaki los miał spotkać Górniczy Dom Kultury przy al. Wyzwolenia. W 2013 roku właśnie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego na „Projekt koncepcyjny budynku dawnego GDK, przyszłe Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników”. Na konkurs wypłynęło 21 prac.

- Są konkursowy nie miał łatwego zdania. Ostatecznie wytypowaliśmy trzy prace i ich twórcom przyznaliśmy nagrody finansowe- mówił wówczas Robert Szymala, członek Sądu Konkursowego, urbanista miejski Wałbrzycha.

Sąd Konkursowy uznał, że III miejsce i 10 tysięcy zł należy się Pracowni Architektury Głowacki z Wrocławia. Drugie miejsce i 20 tys. zł Sąd przyznał Studio Spółka B2 z Krakowa. Najwyżej oceniona została praca spółki HS99 z Koszalina. Ten projekt wygrał, a jego twórcy zainkasują 30 tys. zł.

- Marzeniem moim i pewnie wielu wałbrzyszan jest, by za 3-4 lata ten projekt został zrealizowany – mówił prezydent Roman Szełemej. – Wałbrzych jest do tego miejsca sentymentalnie przywiązany. To kiedyś było serce wałbrzyskiej kultury. Chcemy wrócić do tych pozytywnych emocji. Tu wychowało się wiele pokoleń wałbrzyszan i nadal to miejsce powinno służyć mieszkańcom naszego miasta.

Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem funkcjonalnym, estetycznym i eksploatacyjnym koncepcji architektonicznej budynku Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników (funkcja wiodąca – filharmonia) – wraz z zagospodarowaniem terenu, z uwzględnieniem charakteru i rangi miejsca. Wybrana koncepcja architektoniczna miała stworzyć współczesne ramy dla działalności Filharmonii Sudeckiej. Budowa nowego gmachu miała nie tylko zapewnić optymalne możliwości działania samej instytucji, lecz stać się Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników, miała ona także reaktywować mieszkańcom jedną z charakterystycznych budowli miasta, jego symbolikę i budującą lokalną tożsamość.

Projekt zakładał, że modernizacja będzie kosztować około 90 milionów złotych. Środki na ten cel miały pochodzić głównie z Ministerstwa Kultury. Ministerstwo jednak takich środków nie zagwarantowało i po 10 latach Gmina Wałbrzych postanowiła obiekt sprzedać, a projekt wylądował w szufladzie.

Na załączonych zdjęciach prezentujemy obecny wygląd GDK-u , ale również zdjęcia z 2013 roku, kiedy rozstrzygnięto konkurs na modernizację obiektu.

Twoja reakcja na artykuł?

5
15%
Cieszy
9
26%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
18
53%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group