Wtorek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 2385
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gorlice się wycofały z pomysłu budowy basenu. Wałbrzych chce wybudować, ale są wątpliwości

Wtorek, 28 maja 2019, 12:27
Aktualizacja: 13:02
Autor: PAW
Wałbrzych: Gorlice się wycofały z pomysłu budowy basenu. Wałbrzych chce wybudować, ale są wątpliwości
Fot. Robert Bajek
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni zajęli się uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Wałbrzych z Gminą Miastem Gorlice oraz Gminą Lubliniec porozumienia międzygminnego o powierzeniu Gminie Wałbrzych zadania polegającego na realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach pakietowego Projektu PPP „baseny i pływalnie”.

Niniejsza uchwała ma na celu zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Wałbrzych, Gminą Miastem Gorlice oraz Gminą Lubliniec, którego przedmiotem będzie realizacja wspólnego przedsięwzięcia polegającego na przeprowadzeniu analiz przedrealizacyjnych oraz przeprowadzenie postępowania na wyłonienie partnera prywatnego. Zanim jednak radni przystąpili do procedowania tej uchwały okazało się, że Gorlice wycofały się z tego projektu.
- Otrzymaliśmy informację, że Gorlice się wycofują, ale Lubliniec już podjął uchwałę w tym temacie - tłumaczy Kamil Orpel z UM w Wałbrzychu. - PPP to trudny i skomplikowany projekt. W Polsce przez kilkanaście lat zawarto ponad 130 takich porozumień. Wiele samorządow boi się takiego postępowania, ale my stoimy na stanowisku, że należy poszukiwać nowych form finansowania inwestycji gminnych.

Porozumienie jest efektem dwudniowych warsztatów zorganizowanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w Jachrance w dniach 10-11 grudnia 2018 roku pn. „PPP Pakietowe”, w ramach których utworzyły się grupy miast rozważające realizację podobnego rodzaju inwestycji
infrastrukturalnych w formule PPP. Przez cały okres realizacji Porozumienia, MIiR zapewni ekspertów, którzy będą opracowywać niezbędne dokumenty oraz doradzać w całym procesie zmierzającym do wybudowania obiektów sportowych w formule PPP. Warunkiem uzyskania wsparcia doradczego ze strony MIiR jest podjęcie niniejszej uchwały oraz podpisanie Porozumienia między gminami wchodzącymi w skład „pakietu”. Wsparcie doradcze w 90% jest finansowane przez MIiR, a w 10% przez członków Porozumienia. W ramach Porozumienia docelowo mają powstać już nie trzy, a dwa obiekty sportowe: baseny lub kryte pływalnie w w/w gminach:

1)budowa krytej pływalni w Lublińcu,
2)budowa otwartego basenu w Wałbrzychu.

Liderem Porozumienia jest Gmina Wałbrzych, której zadaniem będzie koordynowanie prac na każdym etapie realizacji Porozumienia oraz współpraca z ekspertami zapewnionymi przez MIiR w ramach udzielonego wsparcia doradczego. Realizacja niniejszego Porozumienia jest dużą szansą na efektywną budowę potrzebnej infrastruktury sportowej z wykorzystaniem kapitału prywatnego.

Tymczasem niejako niezależnie od tej uchwały, spółka Aqua Zdrój ma dokonać analizy, która to analiza ma być gotowa jesienią tego roku i ma w niej zostać wskazana optymalna lokalizacja ewentualnego basenu odkrytego, a także określona powinna zostać jego funkcjonalność, wielkość i ewentualny koszt. Radni mają swoje spostrzeżenia i pomysły. Mówili m.in. o planach budowy lodowiska, do czego odniósł się Kamil Orpel.
- Projekt na lodowisko jest, ale żeby to zadanie realizować potrzebne jest zewnętrzne dofinansowanie - mówi Kamil Orpel. - Chcę tylko powiedzieć, że my do PPP złożyliśmy również projekty dotyczące właśnie budowy lodowiska oraz remontu stadionu na Nowymi Mieście, ale nie znalazły się inne chętne samorządy z podobnymi zadaniami i pomysłami.

Twoja reakcja na artykuł?

5
24%
Cieszy
2
10%
Hahaha
4
19%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
8
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group