Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5650
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Górniczy Boguszów

Piątek, 6 grudnia 2019, 12:38
Aktualizacja: Sobota, 7 grudnia 2019, 9:00
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Górniczy Boguszów
Fot. Miasto Boguszów–Gorce/facebook
"Barbórka" czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary – patronki trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także wszystkie zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Historia Boguszowa jest nierozerwalnie związana z górnictwem. Powstały o niej długie referaty. Dzisiaj niewielką jego namiastkę można obejrzeć w Izbie Pamięci, założonej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Górników "Witold". Sam "Szyb Witold" jest obrazem części tej historii.

W Dniu Górnika członkowie Stowarzyszenia "Witold" wraz z Zastępcą Burmistrza i zaproszonymi gośćmi zebrali się w CKK "Witold" celem odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność Stowarzyszenia "Witold", umieszczonej tuż przy wejściu do obiektu oraz obejrzenia niezwykłego przedstawienia przygotowanego przez PSP nr 5 z Gorc, klasy 2a, 4a, 7a i dwa oddziały przedszklone - Sówki i Biedroneczki.

Członkowie Stowarzyszenia przyjęli od Zastępcy Burmistrza Boguszowa - Gorc Sebastiana Drapały słowa podziękowania:
- Dziękuje Wam, członkom Stowarzyszenia Witold za pielęgnowanie tradycji górniczej, stanie na straży pamięci o niej, przekazywanie młodym pokoleniom informacji, wiedzy o pracy górnika, także w postaci namacalnej - jest nią Izba Pamięci. Szczególne podziękowania kieruję do najaktywniejszych członków Stowarzyszenia, Panów: Prezesa Józefa Waliszewskiego, Wiceprezesa Stanisława Urbaniaka, Józefa Górnego, Cezarego Piosika, Aleksandra Kochańskiego, Mariana Lorka i Zdzisława Dunia. Wraz z drobiazgiem, w postaci wagonika wykonanego metodą witrażu przez Dyrektor MBP-CK Elżbietę Gajewską, przekazuję Wam życzenia zdrowia. Bądźcie z nami jak najdłużej i pielęgnujcie tę piękną polską tradycję i wiedzę o Waszej pracy. Życzę Wam dużo siły, abyście nadal tak aktywnie działali.

Twoja reakcja na artykuł?

11
48%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
13%
Złości
9
39%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group