Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 2635
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Górniczy Boguszów

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Piątek, 6 grudnia 2019, 12:38
Aktualizacja: Sobota, 7 grudnia 2019, 9:00
Autor: red
Fot. Miasto Boguszów–Gorce/facebook
"Barbórka" czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary – patronki trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także wszystkie zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Historia Boguszowa jest nierozerwalnie związana z górnictwem. Powstały o niej długie referaty. Dzisiaj niewielką jego namiastkę można obejrzeć w Izbie Pamięci, założonej i prowadzonej przez Stowarzyszenie Górników "Witold". Sam "Szyb Witold" jest obrazem części tej historii.

W Dniu Górnika członkowie Stowarzyszenia "Witold" wraz z Zastępcą Burmistrza i zaproszonymi gośćmi zebrali się w CKK "Witold" celem odsłonięcia tablicy upamiętniającej działalność Stowarzyszenia "Witold", umieszczonej tuż przy wejściu do obiektu oraz obejrzenia niezwykłego przedstawienia przygotowanego przez PSP nr 5 z Gorc, klasy 2a, 4a, 7a i dwa oddziały przedszklone - Sówki i Biedroneczki.

Członkowie Stowarzyszenia przyjęli od Zastępcy Burmistrza Boguszowa - Gorc Sebastiana Drapały słowa podziękowania:
- Dziękuje Wam, członkom Stowarzyszenia Witold za pielęgnowanie tradycji górniczej, stanie na straży pamięci o niej, przekazywanie młodym pokoleniom informacji, wiedzy o pracy górnika, także w postaci namacalnej - jest nią Izba Pamięci. Szczególne podziękowania kieruję do najaktywniejszych członków Stowarzyszenia, Panów: Prezesa Józefa Waliszewskiego, Wiceprezesa Stanisława Urbaniaka, Józefa Górnego, Cezarego Piosika, Aleksandra Kochańskiego, Mariana Lorka i Zdzisława Dunia. Wraz z drobiazgiem, w postaci wagonika wykonanego metodą witrażu przez Dyrektor MBP-CK Elżbietę Gajewską, przekazuję Wam życzenia zdrowia. Bądźcie z nami jak najdłużej i pielęgnujcie tę piękną polską tradycję i wiedzę o Waszej pracy. Życzę Wam dużo siły, abyście nadal tak aktywnie działali.

Twoja reakcja na artykuł?

11
48%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
13%
Złości
9
39%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 6-12-2019 18:13
Jak widać ze zdjęć komuna wiecznie żywa. Sam aktyw PZPR z kopalni ...
~XD 6-12-2019 20:20
Komuna przeszła teraz do PiS....może być cokolwiek byleby "zasłużonym " piwo i kaszankę postawili. Jest okazja błysnął medalami za nic a i po gębie się wysyrzelac
~górnicza pamięc 6-12-2019 20:24
W czasach świetności Witolda (głęboki PRL dla przypomnienia) panowie koledzy prezes i przewodniczący zawsze na czele kolektywu partyjnego, pierwsi w partii, pierwsi do przypinania medali. W czasach końca kopalni czołowi działacze koła SLD.W roku 2019 dalej na czele tym razem w układach po cichurowo gowinowo pisowych. Panowie czapki z głów za elastyczność. Od lat próbuję jednak dociec co panowie zarząd stowarzyszenia robili w kopalni. Bo na dół ponoć nader rzadko zajeżdżali. Górnikom, tym prawdziwym, spracowanym, schorowanym, tym co partia miała ich gdzieś i panowie zarząd też o nich nie pamiętają prawdziwe i szczere Szczęść Boże.
~tow 7-12-2019 14:34
do: ~górnicza pamięc (20:24)
A jeszcze trzeba dodać, że to etatowi działacze w jednej w wałbrzyskich spółdzielni mieszkaniowych
~Gornik fizyczny 8-12-2019 15:38
do: ~górnicza pamięc (20:24)
Tych panów "górników" na dole w przodku nigdy niewidziano, może poczatki kariery jako czlonkowie uwczesnej parti, kiedy autobusami wozono na Gabriel do szkoly .Trzeba stanowczo powiedzieć żaden gornik munduru nie otrzymał.od stanowiska brygadzisty, strzalowego i wyzej tak. Mam pytanie czy stowarzyszenie Witold może prowadzic działalność POLITYCZNĄ !!!! wbrew zapisa statutowym???
~Jaaa 7-12-2019 23:09
A ten przywódca boguszowski ma ewidentnie wodę w piwnicy...:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group