Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 5628
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Historia "Grubego"

Czwartek, 17 grudnia 2020, 10:30
Aktualizacja: 14:11
Autor: red
REGION, Mieroszów: Historia "Grubego"
Fot. Gmina Mieroszów
W dniach od 3.09.2020r. do 1.10.2020 r. w Publicznej Szkole Podstawowej odbywały się spotkania z dziećmi w ramach realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą „Mieroszów w kadrach filmu Gruby”.

Realizacja projektu to efekt współpracy Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem działań była pani Beata Ostrowska, która do współpracy zaprosiła panią Elżbietę Urbanik i panią Małgorzatę Przybylską.

Zadaniem głównym projektu była promocja historii Mieroszowa, szczególnie po roku 1945 oraz rozbudzanie u dzieci zainteresowań historią Ziem Odzyskanych. Pozostałe cele realizowane w trakcie projektu to: wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu poprzez rozbudzenie zainteresowania filmem, przygotowanie do poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów, rozwijanie sprawności umysłowych i twórczych, budowanie poczucia własnej wartości oraz rozwijanie sprawności językowych i plastycznych.
Dodatkowymi atutami realizowanego projektu było zachęcenie dzieci do ekspresji twórczej i umożliwienie im odczuwania radości z odbioru sztuki oraz spotykania się w gronie osób zaprzyjaźnionych.

Zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych raz w tygodniu i miały charakter zajęć otwartych. Uczestniczyli w nich wszyscy chętni uczniowie z klas VI b, VI c i VII b. Razem 19 uczniów.

Pierwsze spotkanie uczestników projektu zakończyło się w niecodziennej scenerii- na Skwerze Grubego w Mieroszowie przy udziale przedstawicieli Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej: pana prezesa Krzysztofa Marciniaka, pani Urszuli Nowackiej i pana Jerzego Wojtasika, którzy zgromadzonej młodzieży przedstawili historię Ziem Odzyskanych po roku 1945 oraz historię Mieroszowa.

W trakcie realizacji projektu uczniowie dowiedzieli się, że w 1972 roku odbyła się premierowa emisja serialu dla dzieci i młodzieży "Gruby" w reżyserii Wojciecha Fiwka.

Siedmioodcinkowy serial powstał na podstawie powieści Aleksandra Minkowskiego, który napisał również scenariusz do tej produkcji. Jest to opowieść o przygodach kilku uczniów z małego miasteczka na Ziemiach Odzyskanych, którzy tuż po wojnie przybyli w nowe miejsce zamieszkania. Niewątpliwym atutem filmu są plenery Mieroszowa.

W trakcie spotkań uczniowie oglądali z zainteresowaniem kolejne odcinki serialu, a po projekcji były przeprowadzane quizy.
Chętni uczniowie wzięli także udział w konkursach realizowanych w ramach projektu: konkurs na filmik „Mieroszów w kadrach filmu Gruby po 48 latach” oraz w konkursie plastycznym na ilustrację do kadrów filmu.

Z realizacji projektu powstała też dokumentacja filmowa przygotowana przez p. M. Przybylską.

Podsumowanie wyników quizów przeprowadzanych po obejrzeniu kolejnych odcinków serialu „Gruby”. Przeprowadzono pięć quizów. Na pytania odpowiadało 21 uczniów. Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany był 1 pkt. W sumie zadano 34 pytania, czyli każdy uczeń potencjalnie mógł otrzymać 34 pkt.

Po zsumowaniu wyników wyłoniono zwycięzców:
Marta Borowicz – 32 pkt. – I miejsce
Lena wojciechowska – 32 pkt. – I miejsce
Krystian Kaczmarek – 31 pkt. – II miejsce
Gabriel Jasiuk – 30 pkt. – III miejsce.

Twoja reakcja na artykuł?

14
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group