Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4094
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Historia w Książu

Poniedziałek, 15 lipca 2019, 8:37
Aktualizacja: Wtorek, 16 lipca 2019, 9:00
Autor: red
Wałbrzych: Historia w Książu
Fot. Zamek Książ
Wystawę „Śląska szlachta, między Śląskiem a Europą" w Zamku Książ w Wałbrzychu (przygotowaną m.in. przez Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim) można oglądać jedynie końca lipca. Wśród widzów znaleźli się już m.in. jej szlacheccy bohaterowie z książęcej rodziny Hochbergów, pra–prawnuk królowej Wiktorii oraz rowerzyści ze Śląska.

Z okazji 146. rocznicy urodzin księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu gościła jej prawnuczka, hrabianka Felicitas von Hochberg. Zamieszkała w Monachium arystokratka jest córką głowy rodu Hochbergów i honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolka Hochberg von Pless. Towarzyszył jej kuzyn, książę Eduard von Anhalt, szef domu Askańskiego i potomek m.in. Albrechta Niedźwiedzia, który zakładał Berlin. Urocza hrabianka, która nosi również tytuł baronówny na Książu, jest ostatnią przedstawicielką książęce linii Hochberg-Pless. Nie kryła radości gdy znalazła swoją osobę na jednym z pięciu wielkoformatowych drzew genealogicznych przygotowanych specjalnie na książańską wystawę przed dra Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. Wybitny historyk i genealog pracuje w mieszczącym się w dawnym pałacu Henckel-Donnersmarków, Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Sam książę Bolko wraz z małżonką Marie Elisabeth udzielił patronatu honorowego wystawie i był na jej otwarciu w połowie maja. Ekspozycję zwiedził także następca księcia, hrabia Peter von Hochberg z linii na Roztoce, który gościł w Wałbrzychu na początku czerwca z żoną Anną i synami Bolkiem i Albrechtem.

Na przełomie czerwca i lipca do Książa zawitał z kolei hrabia Michael von Hochberg - senior linii Hochbergów z Roztoki - z synami: Konradem i Georgiem. Był też szwagier hrabiego Michała (brat jego żony) JKW Henryk książę Hanoweru, książę Wielkiej Brytanii i Irlandii, książę Brunszwiku i Lüneburga (potrójny książę).

Od 2014 r. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim organizuje jesienią dwu- lub trzydniową imprezę pod nazwą „Szlachecki weekend”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historii lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów śląskiej arystokracji.
Każdy „Szlachecki weekend” ma swój wakacyjny prolog w postaci kilkudniowego rajdu rowerowego z metą w zaprzyjaźnionych pałacach Śląska. W 2019 r. celem wielkiego prologu był Zamek Książ w Wałbrzychu, gdzie Centrum we współpracy z Zamkiem i Oberschlesisches Landesmuseum z Ratingen zorganizowało wystawę pt. „Śląska szlachta – Między Śląskiem a Europą”. Rajdowicze dotarli do Książa w sobotę 9 lipca.

Uczestnicy tegorocznego Prologu wyruszyli spod Centrum Kultury Śląskiej 4 lipca. W czasie czterodniowej eskapady uczestnicy zapoznają się z takimi obiektami historycznymi, jak zamek Niemodlin, mauzoleum oraz ruiny pałacu Schaffgotschów w Kopicach, opactwo w Henrykowie, Kościół Pokoju w Świdnicy, kryptę Hochbergów w Świebodzicach, a także zaprzyjaźniony z Centrum Pałac Jedlinka w Jedlinie Zdroju.
Na czele peletonu kolarskiego jechał dyrektor Centrum, Stanisław Zając, a towarzyszący wyprawie historyk dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki dzielił się z rajdowiczami swoją wiedzą na temat mijanych miejsc i obiektów.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group