Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1691
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Hospicjum to też życie

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 marca 2012, 7:26
Aktualizacja: 7:27
Autor: Anna Błaszczyk
Fot. Anna Błaszczyk
Zespół NZOZ Poradni Opieki Hospicyjno– Paliatywnej składa się z trzech segmentów m.in. z hospicjum domowego, hospicjum stacjonarnego oraz z poradni medycyny paliatywnej. Wszystkie trzy ogniwa ściśle współpracują ze sobą niosąc pomoc i wsparcie ludziom znajdującym się u schyłku życia.

Hospicjum to nie budynek, w którym chorzy u schyłku życia znajdują pomoc. To przede wszystkim ludzie, od których tak naprawdę wszystko zależy. Zależy, czy chory na ostatnim etapie swojego życia będzie się czuł bezpiecznie, będzie spokojny i ufny.

Do hospicjum, zarówno stacjonarnego, jak i domowego, przyjmowane są osoby znajdujące się w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu nasilających się objawów chorobowych. Na opiekę składa się również wsparcie psychologiczne, duchowe i socjalne rodziny, przyjaciół chorego w okresie choroby i po jego śmierci. Szczególną troską hospicjum otacza dzieci chorych oraz dzieci osierocone przez pacjentów. Dba o to, aby osieroconym rodzinom pomóc przeżyć trudny okres żałoby.

Chory rejestrowany jest na podstawie skierowania i dokumentacji medycznej o przebiegu wcześniejszego leczenia. Na podstawie tych dokumentów zakładana jest kartoteka i następuje rejestracja.

Hospicjum stacjonarne przeznaczone jest dla chorych, którzy wymagają całodobowej opieki szpitalnej, tym samym zapewniona jest codzienna konsultacja lekarska, opieka pielęgnacyjna, rehabilitacja oraz konieczne zabiegi poprawiające komfort życia. Chorzy leżą w komfortowych salach jedno lub dwuosobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W każdej sali dodatkowo znajduje się telewizor. Chorzy przebywający na oddziale stacjonarnym mają możliwość uczestniczenia we mszach, które odbywają się w niedziele i święta o godz. 15.00 w kaplicy hospicyjnej.

Hospicjum domowe, w przeciwieństwie do stacjonarnego, może funkcjonować tylko wtedy, gdy rodzina aktywnie współpracuje, sprawując opiekę bezpośrednio przy chorym w domu. Fachowy zespół medyczny przyjeżdża do chorego w celu wykonania specjalistycznych zabiegów medycznych, uczy również rodzinę opieki przy chorym.

Rodzina nie musi spełniać określonych warunków uprawniających chorego do korzystania z hospicjum. Hospicjum domowe wypożycza łóżka medyczne, materace przeciwodleżynowe, krzesła, sedesy, wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki.
- Pomoc adresowana jest do ludzi z powiatu wałbrzyskiego. Posiadamy kontrakt z narodowym funduszem na określoną liczbę chorych, ale nikomu nie odmawiamy. Nie mamy też ograniczenia w kilometrach - mówi pielęgniarka oddziałowa Marzena Hajkowska.

Skorzystajmy z możliwości przekazania 1 % podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego - Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu: nr KRS 0000047710.

Jeśli zdecydujesz się przekazać 1 % na Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu musisz w zeznaniu:
- podać nazwę - POLSKIE TOWARZYSTWO OPIEKI PALIATYWNEJ ODDZIAŁ W WAŁBRZYCHU,
- podać nr wpisu do KRS - 0000047710,
- podać, w jakiej wysokości organ podatkowy ma dokonać wpłaty (nie więcej niż 1 % podatku),
- należną kwotę przeleje na konto stowarzyszenia sam urząd skarbowy.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group