Wtorek, 7 kwietnia
Imieniny: Donata, Jana, Rufina
Czytających: 2914
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Hybrydy na torach

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 17 lutego 2020, 8:49
Aktualizacja: Wtorek, 18 lutego 2020, 8:46
Autor: red
Fot. Koleje Dolnośląskie
Koleje Dolnośląskie planują zakup pociągów hybrydowych.

Jedenaście nowych składów, w tym sześć, pierwszych w Polsce pociągów hybrydowych chcą do 2023 roku kupić Koleje Dolnośląskie w planowanym przetargu na zakup taboru. Pierwsze pociągi trafią na Dolny Śląsk w 2022 roku.

W ramach planowanego postępowania przetargowego spółka planuje zakup sześciu sztuk trzyczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT), które będą mogły zabrać na pokład minimum 320 pasażerów oraz pięciu pięcioczłonowych składów o napędzie elektrycznym (EZT), które będą obsługiwać minimum 550 pasażerów.
- Cieszę się, że możemy dziś ogłosić tak wyczekiwany plan zakupu nowego taboru dla Kolei Dolnośląskich. Szacunkowa wartość zakupu 11 pociągów to aż 280 mln złotych – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, które będzie gwarantem kredytu bankowego na zakup taboru. – Dzięki dotacji pozyskanej z Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakup zostanie dofinansowany ze środków unijnych kwotą 85,1 mln złotych – zakończył marszałek Przybylski.

Miliard złotych na nowy tabor

Pierwsze nowe pociągi pojawią się na Dolnym Śląsku w połowie 2022 roku. Jedenaście zespołów trakcyjnych zgodnie z harmonogramem trafi do spółki na przełomie 2022 i 2023 roku.
- Planujemy zakup sześciu składów hybrydowych i pięciu elektrycznych. Jednak w przyszłości chcemy skorzystać z opcji zakupowej jaką daje nam przetarg, która pozwala na zamówienie łącznie aż 41 pociągów – podkreślał zalety nowego przetargu Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Korzystając z opcji zwiększymy naszą flotę o 75%. To historyczna i największa w historii naszego regionu inwestycja, którą szacujemy na ponad miliard złotych – zakończył Stawikowski.

Nowy tabor jest odpowiedzią na rosnącą liczbę pasażerów Kolei Dolnośląskich. Opcja zakupowa pozwala na zamówienie kolejnych 10 hybrydowych zespołów trakcyjnych oraz 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zakup w opcji dodatkowych 30 pojazdów spółka zamierza zrealizować w przypadku dostępności funduszy zewnętrznych, głównie unijnych.

Hybrydy na nowe trasy

Pojazdy hybrydowe zakupione z projektu unijnego będą obsługiwać trasę z Trzebnicy do Świdnicy przez Wrocław i Sobótkę, która zostanie uruchomiana po zakończeniu prac rewitalizacyjnych. Dwusystemowy napęd nowych pociągów sprawi, że na całym odcinku linii, obejmującym miasto Wrocław, pojazdy Kolei Dolnośląskich nie będą emitowały do atmosfery żadnych zanieczyszczeń.
- Decyzja o zakupie nowego taboru pomoże w stworzeniu kolei aglomeracyjnej we Wrocławiu, ale też w Zagłębiu Miedziowym. Prowadzimy rozmowy z samorządami, które są zainteresowane rozwojem transportu kolejowego – powiedział Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.

Nowe pociągi elektryczne połączą również Jelcz Laskowice z Wrocławiem, obsługując dwie trasy: pierwszą do Wrocławia Głównego przez Wrocław Wojnów oraz drugą, przedłużoną na potrzeby projektu kolei aglomeracyjnej do Oleśnicy przez Siechnice i Wrocław Główny.
Rekordowy rok

W 2019 roku Koleje Dolnośląskie przewiozły niemal 14,1 mln pasażerów. Spółka zyskuje pasażerów w rekordowym tempie, przewiozła ponad 2,4 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Przyczyniło się do tego sprawne zarządzanie i planowanie okresowych przeglądów, dzięki czemu tabor wykonał o 5% więcej pracy eksploatacyjnej, niż w latach poprzednich.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
1
20%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~olo 17-02-2020 16:24
Jedni są ekologiczni np koleje a samolot typu Boeing lot z Warszawy do Londynu i z powrotem Warszawa spala nie całą cysterne taką jak ciągnie ,,TIR,, czyli prawie 20 000 litrów 20 beczek typu mauzer aż widać długo na niebie po samolocie białą smuge , ale klimat sie cały czas zmienia i to nie szkodzi ,kiedyś w polsce będzie wielka pustynia
~And 17-02-2020 19:59
Wałbrzych się zmienia pod rządami naszego Prezydenta niezależnie od tego ile by go krytykować. Teraz dzięki niemu będziemy jeździli nowoczesnymi pociągami, jedynymi takimi w Polsce.
~grymas 18-02-2020 14:29
do: ~And (19:59)
Człowieku czy ty widzisz co piszesz ? Co ma do tego prezydent jakiegokolwiek miasta ? Czy naprawdę w W
~grymas 18-02-2020 14:32
Czy naprawde w Wałbrzychu jest tak wielu kretynów by uwierzyć, że to dzięki prezydentowi ??? Koleje Dolnośląskie kupują tabor - sukces prezydenta, PKP PLK remontują tory i stacje - sukces prezydenta. Ktoś tu potrzebuje specjalisty. And i spółka czy sam podejmiesz leczenie czy trzeba wypisać skierowanie ? Wtedy faktycznie idź do prezydenta niech się podzieli opinią o dobrym lekarzu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group