Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 2170
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walim: I Festiwal Kuchni Polowych

Niedziela, 22 czerwca 2014, 16:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 czerwca 2014, 9:52
Autor: red.
Walim: I Festiwal Kuchni Polowych
Fot. Robert Bajek
Pod hasłem "Historia poprzez zmysły – Węch i Smak" odbył się wczoraj w Zajeździe Hubert w Walimiu obfitujący w wiele atrakcji I Festiwal Kuchni Polowych, zorganizowany przez magazyn "Wiedza i Życie. Inne Oblicza Historii", Zajazd Hubert , Fundację "Świat, którego już nie ma" oraz Gminę Walim i Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

"Na Festiwalu przedstawiamy cztery armie, cztery kuchnie, cztery różne smaki. Przepisy pochodzą z tamtych czasów. Potrawy serwowano w ten sposób, gdy wojska były w koszarach, bo na froncie było różnie" - powiedział jeden z organizatorów imprezy.

Podczas Festiwalu kuchnie polowe wydały 1000 porcji żołnierskich posiłków. Można było posmakować frontowych potraw serwowanych przez kuchnie polowe armii napoleońskiej, carskiej, sowieckiej i niemieckiej. Potrawy zostały przygotowane na podstawie oryginalnych przepisów z ubiegłego stulecia a załogi kuchni miały na sobie stosowne przebrania z danej epoki. Kuchnia armii niemieckiej wydawała zupę gulaszową, kuchnia sowiecka - grochówkę, kucharze armii carskiej przygotowali soliankę a kuchnia polowa wojsk napoleońskich serwowała "Le Bouilli".

Ciekawostką była prawdziwa kuchnia polowa z 1907 roku. W ramach Festiwalu odbył się pokaz filmu "Kucharze historii", w którym przedstawione zostały sposoby gotowania na froncie. Festiwal Kuchni Polowych ma zostać nową walimską imprezą cykliczną, wpisując się już na stałe w kalendarz imprez Gminy Walim.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group