Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3448
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: I po Barbórce

Poniedziałek, 7 grudnia 2020, 12:34
Aktualizacja: 13:55
Autor: red
Wałbrzych: I po Barbórce
Fot. Stara Kopalnia
Za nami szósta edycja Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka, która w tym roku przybrała formę online i trwała tydzień na portalach społecznościowych Starej Kopalni.

Od 30 listopada na Facebook’u Starej Kopalni w Wałbrzychu pojawiały się materiały związane z obchodami Barbórki.  W postaci ciekawostek opowiadano jak dawniej świętowano 4 grudnia. Codziennie publikowane były specjalnie przygotowane filmy o wspólnym tytule „Górnicza Tradycja #Barbórka”, w których występowali przewodnicy obiektu – byli górnicy. Odpowiadali na wylosowane pytania dotyczące tradycji górniczych. Widzowie mogli się dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. czym różniły się obchody Barbórki w Wałbrzychu od tych w innych regionach górniczych, skąd brały się pomysły na przeróżne kształty kufli na karczmach, czy jak funkcjonowała kopalnia podczas tego święta. Filmy zrealizowane zostały dzięki wsparciu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, a partnerem całego festiwalu była Gmina Wałbrzych. Dodatkowo pojawiały się także wspomnienia poszczególnych wydarzeń z poprzednich edycji festiwalu. W czwartek, 3 grudnia odbył się live na Facebook’u Starej Kopalni z udziałem 3 górników, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach i wspomnieniach związanych z Barbórką.
 
Wspaniale zaangażowały się dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli przesyłając ponad 100 prac stworzonych specjalnie dla górników w dniu ich święta. Prace w formie rysunków, laurek i wierszy zaprezentowane zostały w krótkim filmie na Facebook’u instytucji. Wszystkie materiały są wciąż dostępne w mediach społecznościowych – Stara Kopalnia serdecznie zaprasza do ich obejrzenia.
W dniu św. Barbary -  4 grudnia o godzinie 12.00 w obecności delegacji wałbrzyskich instytucji i górników odbyła się uroczysta msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Od godziny 14.00 można było indywidualnie składać kwiaty i oddać hołd przy Pomniku Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Niestety ze względu na pandemię nie odbyła się Parada Górnicza.
W ramach Barbórki na terenie Starej Kopalni pojawiła się piękna, górnicza ozdoba świetlna. Instytucja zachęca do spaceru i robienia zdjęć przy podświetlonym godle górniczym. Zewnętrzny teren Starej Kopalni jest nadal otwarty – sama trasa zwiedzania pozostaje nieczynna do 27 grudnia. Działa także Kawiarnia Sztygarówka, która serwuje przekąski i napoje na wynos w godzinach 9.00-17.00.

Centrum Nauki i Sztuki nadal edukuje dzieci i młodzież w sieci – oferta zajęć edukacyjnych jest dostępna w formie online i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szkoły chętnie zapisują się na lekcje takie jak „Mechaniczna Kopalnia”, „Szychta Fuksów – pierwsza zmiana młodych górników” czy „Wokół tradycji górniczych”. Każde z tych zajęć wprowadza odbiorców w górniczy świat, pokazuje ciężką pracę górnika, schematy funkcjonowania maszyn i narzędzi w kopalni oraz przybliża górnicze tradycje. Oferta znajduje się na stronie www.starakopalnia.pl, zapisy i informacje: edukacja@starakopalnia.pl.

W Kawiarni Sztygarówka można kupić gwiazdkowe prezenty. W szerokim asortymencie znajdziemy kubki, biżuterię, ozdoby świąteczne oraz ceramiczne elementy gotowe do pomalowania w domu. Upominki i pamiątki są ręcznie robione przez artystów z Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni. Zachęcamy do skorzystania również ze sklepu internetowego - https://starakopalnia.pl/fabryka-prezentow-starej-kopalni/.

W sprzedaży pojawią się także specjalne pakiety świąteczne.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
2
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group