Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2347
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

I Regionalne Prezentacje Muzealne przyciągnęły wałbrzyszan

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 30 września 2012, 6:47
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 października 2012, 6:37
Autor: Karolina Kurban
Fot. Karolina Kurban
Wałbrzyski Rynek, ulica Gdańska i Pasaż Okrężny tętniły życiem podczas I Regionalnych Prezentacji Muzealnych, które odbyły się w sobotę. Impreza plenerowa z wystawcami muzeów przyciągnęła sporą rzeszę mieszkańców, zainteresowanych naszym regionem.

Muzeum w Wałbrzychu, Park Wielokulturowy - Stara Kopalnia, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Muzeum Powozów Galowice, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie, Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Motoryzacji Topacz wzięły udział w prezentacjach. Na szczególną uwagę najmłodszych zasłużyło Muzeum Zabawek.

- W muzeum znajdują się zabawki z różnych stron świata, nawet sprzed 300 lat, w ciekawych aranżacjach, których pomysłodawcą był twórca Henryk Tomaszewski. Do naszych wystaw dzieci podchodzą emocjonalnie, tym bardziej w dobie komputeryzacji. Aranżacje to wersja małego teatru, dzięki czemu dzieci nie potrzebują zbyt dużo informacji na temat danej zabawki, ponieważ uruchamiają swoją wyobraźnię. - opowiadała pani Agnieszka z Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Muzeum Papiernictwa również nie mogło narzekać na brak zainteresowania ze strony wałbrzyszan.

- Jeździmy po całej Polsce, prowadzimy warsztaty. Mieliśmy okazję pokazać nasze muzeum na Festiwalu Woodstock w tym roku. Udało nam się także wyjechać do Niemiec. Propagujemy ideę naszej placówki, dbając o to, żeby coraz to młodszym pokoleniom nie umknęło to, co kiedyś było tak naturalne, jak dzisiejsze korzystanie z Internetu. - mówił pan Edward z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Mimo dni wolnych od zajęć szkolnych, dzieciaki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 z chęcią wybrały się wraz z opiekunami na prezentacje muzealne, poznając nowe możliwości spędzania czasu.

- Z naszym muzeum jesteśmy bardzo związani. Od pierwszej klasy spotykamy się na różnego rodzaju warsztatach, popierając działania pani Wiesławy Kamińskiej, z którą doskonale się współpracuje. - chwaliła Katarzyna Murzacz, wychowawca klasy 3a.

Muzeum, dzięki akcji, która miała miejsca w Wałbrzychu wyszło naprzeciw oczekiwaniom współczesnego odbiorcy. Zainteresowani mieszkańcy z chęcią wybiorą się do muzeów, które przygotowały swoje oferty. Pomiędzy zachętami odwiedzin wałbrzyszanie bawili się, rozwiązując wielki rebus muzealny, który opierał się na wiedzy o wałbrzyskim Rynku.

- Mojego syna zainteresował żółty autobus, eksponat Muzeum Motoryzacji. Zapewne w wolny weekend wybierzemy się na odkrywanie motoryzacyjnych fascynacji moich dzieci w Zamku Topacz. Uważam, że to kolejna, ciekawa akcja, która pomaga odbudować życie w Śródmieściu, zmierzając do tego, by znów stało się centrum miasta. - mówiła mieszkanka Wałbrzycha.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group