Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 2760
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: II Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ w Wałbrzychu

Środa, 30 lipca 2014, 9:00
Aktualizacja: 15:34
Autor: opr.red.
Wałbrzych: II Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ w Wałbrzychu
Fot. red.
„II Dolnośląski Festiwal Tajemnic” jest projektem autorskim Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski poprzez jego tajemniczość.

„I Dolnośląski Festiwal Tajemnic”, który odbył się w dniach 16-18.08.2013 okazał się sukcesem.W ciągu dwóch pełnych dni trwania festiwalu (od piątku godz. 17.00 do niedzieli godz. 14.00) sprzedanych zostało ponad 13 tysięcy biletów oraz 500 karnetów, a łączna liczba odwiedzających wyniosła około 20 tysięcy. Dzięki temu Dolnośląski Festiwal Tajemnic urósł do rangi największej imprezy o takim charakterze na Dolnym Śląsku i jednej z najważniejszych w Polsce.

Zapowiedzi, relacje i reportaże o imprezie znalazły się m.in. w Onet.pl. Money.pl, Traveler NG, Focus, Świat i podróże, I Program PR, TVN, TVP Info i Polsat. Wśród patronów medialnych znalazły się m.in. największy portal finansowy w Polsce – Money.pl (ponad 4 mln unikatowych użytkowników) i miesięcznik Focus Historia.

Kolejny Festiwal odbędzie się w dniach 15-17 sierpnia 2014 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu – jednym z największych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.

Festiwal połączy cykl prelekcji z udziałem naukowców, pokazów filmów, wystawy (m.in. organizatorzy zamierzają przenieść do zamkowych komnat wyposażenie egipskiego grobowca), oraz dioramy i rekonstrukcje historyczne. Jedną z atrakcji Festiwalu będzie widowisko z udziałem grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej wejście żołnierzy Korpusu Ekspedycyjnego armii Napoleona Bonaparte do Egiptu oraz rekonstrukcja codziennego życia oraz walki żołnierzy alianckich na Froncie Zachodnim w czasie Wielkiej Wojny – I Wojny Światowej (w tym roku wypada pełna, 100. rocznica jej wybuchu), na potrzeby której zamkowy dziedziniec zamieni się we fragment frontowych umocnień. Dla miłośników techniki wojskowej Festiwal będzie więc okazją do obejrzenia oryginalnych egzemplarzy dział, czołgów i samochodów z epoki. Ponad zamkiem będzie w tym czasie latał również 40-to metrowy sterowiec na ogrzane powietrze.

II Dolnośląski Festiwal Tajemnic będzie również wydarzeniem naukowym, w trakcie którego odbędzie się cykl wykładów na tematy związane z tajemnicami historii. Wystąpią w nich znani badacze i naukowcy z wielu dziedzin nauki. Pierwszy dzień poświęcony będzie starożytnemu Egiptowi i jego związkom z Dolnym Śląskiem.

Gościem specjalnym tego dnia jest prof. Andrzej Niwiński, wybitny polski egiptolog, szef Polskiej Misji Archeologicznej w Egipcie. Opowiadać będziemy o wielkim przemycie mumii do Wrocławia, zagrożeniach, jakie czekają na archeologów, klątwie Tutenchamona oraz o podróżach pełnych tajemnic.

Program II Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic:

Program 15.08: TUTAJ
Program 16.08: TUTAJ
Program 17.08: TUTAJ

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group