Poniedziałek, 27 marca
Imieniny: Jana, Lidii
Czytających: 3198
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: II Walimski Dzień Profilaktyki

Sobota, 17 czerwca 2017, 6:35
Autor: red
REGION, Walim: II Walimski Dzień Profilaktyki
Fot. KMP Wałbrzych
Za nami II Walimski Dzień Profilaktyki. Organizatorem imprezy były – Zespół Szkół im. Polskich Noblistów oraz Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu. Uczestniczyło w niej około 300 osób – w tym zaproszeni goście reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Komendę Miejską Policji w Wałbrzychu, Komisariat Policji w Głuszycy, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, młodzież z sąsiednich szkół.

Program Komendy Głównej Policji - Profilaktyka a Ty został zainaugurowany 11 marca 2006 r przez insp. Grzegorza Jacha. Od tego czasu na terenie kraju powstało kilkadziesiąt grup młodzieżowych PaT. W 2015 roku wprowadzono nowe rozwiązania organizacyjne – PaTPORT czyli prowadzenie działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej.

Na terenie województwa dolnośląskiego działają dwie grupy PaTPortu – obie w Walimiu. Idea PaT jest oparty na współdziałaniu grup młodzieży, Policji oraz instytucji działających na rzecz profilaktyki. Dzisiaj PaT to społeczność, która destygmatyzuje, wspiera i zaprasza, a nie wyklucza.

II Walimski Dzień Profilaktyki został zainicjowany przez opiekunów PaTPortów Katarzynę Behot, Ewę Krawczyk i Annę Soćko. Ten Impreza rozpoczęła się od hymnu PaT –u „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”. Później w imieniu organizatorów zaproszonych gości powitała Jolanta Omyła – dyrektor Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Walimiu i Małgorzata Jarczok – dyrektor Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu.

Nadkomisarz Magdalena Korościk z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu krótko przypomniała jeszcze ideę, stworzonego przez insp. Grzegorza Jacha ogólnopolskiego programu Profilaktyka a Ty, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży życia bez uzależnień i wolnego od przemocy. Następnie uczestnicy, niosąc flagi z logo PaT –u i hasłami zachęcającymi do świadomego i zdrowego trybu życia, przeszlił ulicami Walimia pod Centrum Kultury i Turystyki, gdzie zatańczono Belgijkę.

Druga część Dnia Profilaktyki odbyła się w sali kinowej, gdzie młodzież zaprezentowała dwa programy artystyczne o tematyce terapeutyczno – profilaktycznej. Grupa PatPortu z Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych, przygotowana przez Katarzynę Behot, zaprezentowała spektakl „Malowane ptaki”, a młodzież z Publicznego Gimnazjum, przygotowana przez Romualdę Gregorczyk i Annę Soćko, spektakl „ Droga donikąd”. Obydwa przedstawienia podejmowały problem nietolerancji oraz destrukcyjnego wpływu używek na życie młodego człowieka.

Po spektaklach, które zostały nagrodzone gromkimi brawami głos zabrali zaproszeni goście. Adam Hausman – wójt Gminy Walim, Krzysztof Kwiatkowski – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego. Wszyscy przemawiający gratulowali tak prężnej działalności walimskich szkół w ramach propagowania postaw zdrowego i bezpiecznego życia oraz obiecali wspieranie działalności naszych PaTPortów.

Trzecia część imprezy toczyła się dwutorowo. Zaproszeni goście wzięli udział w dyskusji na temat profilaktyki uzależnień promowanej przez program Profilaktyka a Ty. Młodzież spędzała czas w Parku Jordanowskim tańcząc Belgijkę, Wygłupiaczka, Czekoladę czy Zumbę. Grupa cheerlederek brawurowo prezentowała taneczne układy. Śpiewały dziewczęta z ZPR i chłopcy z MOW- muzyka rap i beat box, wystąpiła też grupa taneczna Olszyniec Team- prezentująca taniec „jumpstyle”, a Marcin Kusterka zachęcał do trudnej sztuki chodzenia po linie- „slackline”. Było radośnie, muzycznie i tanecznie. Na wszystkich uczestników czekał również ciepły posiłek – kiełbasa z grilla, herbata oraz pyszne ciasto.

II Walimskie Dni Profilaktyki naładowały uczestników pozytywną energią. Mam nadzieję, że idea programu PaT –moda na życie bez uzależnień, promowana przez młodych wśród młodych, przy pomocy nas dorosłych trafi do wszystkich i pomoże wyprostować życiowe zakręty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group