Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 6381
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ile wynosi składka OC? Koszt polisy nie musi być niezaplanowanym wydatkiem, sprawdź go już teraz!

Środa, 6 lipca 2022, 7:30
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Ile wynosi składka OC? Koszt polisy nie musi być niezaplanowanym wydatkiem, sprawdź go już teraz!
Fot. użyczone
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego OC spoczywa na każdym właścicielu czy współwłaścicielu pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie zapewnia ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Ile trzeba zapłacić za polisę OC?

Obowiązek ubezpieczenia bez obowiązku wykupienia OC w konkretnej firmie

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie wskazuje, aby właściciel samochodu musiał wykupić ubezpieczenie OC w konkretnym towarzystwie. Każdy kierowca ma wolność wyboru. Nie musi się martwić tym, że jedno towarzystwo zaoferuje mu szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej niż inne, ponieważ została ona dokładnie zdefiniowana w rzeczonej ustawie.
Jednak wysokość składki na ubezpieczenie OC jest wyliczana według indywidualnie przyjętych algorytmów. Jest uzależniona od danych dotyczących ubezpieczającego – posiadacza pojazdu, danych samochodu oraz historii przebiegu ubezpieczenia OC, jeśli wcześniej dana osoba ubezpieczała już jakieś auta czy motocykle i inne pojazdy. To nie wszystkie czynniki, które mają znaczenie.

Wysokość składki na OC bez niespodzianek

Nie trzeba zastanawiać się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC pojazdu i z niecierpliwością czekać na list przesyłany wraz z kalkulacją z dotychczasowej firmy. Łatwo można wyliczyć wysokość składki rocznej na OC samochodu, posługując się kalkulatorem online. Taki kalkulator znajduje się na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego UNIQA, gdzie dodatkowo z tytułu zdecydowania się na zakup OC kierowca uzyskuje 15-procentową zniżkę od wyliczonej kwoty standardowej składki.

Kalkulator ubezpieczenia samochodu wymaga wpisania danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu i jego właściciela. Na tej podstawie szacuje składkę na OC wraz ze wskazaniem, ile wyniesie ona po zniżkach w związku z wykupieniem ubezpieczenia online i związanych z bezszkodową jazdą.

Jakie parametry bierze się pod uwagę przy szacowaniu składki OC?

Chcąc poznać indywidualnie wyliczoną wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, trzeba podać w kalkulatorze ubezpieczeniowym takie informacje, jak:
•       dane pojazdu – obejmują informacje o tym, na kogo jest zarejestrowany samochód, czy jest wzięty w leasing, jaki to rodzaj, rok produkcji, marka, gdzie znajduje się kierownica (po prawej czy po lewej stronie), data pierwszej rejestracji, aktualny przebieg w kilometrach, zakładany roczny przebieg w kilometrach, sposób użytkowania pojazdu – prywatny czy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, miejsce parkowania w nocy, czy pojazd jest sprowadzony i od kiedy potrzebne jest nowe ubezpieczenie OC;
•       dane właściciela – imię, nazwisko każdego ze współwłaścicieli pojazdu lub jednego właściciela, w zależności od tego, kto jest wpisany do dowodu rejestracyjnego, numer PESEL, rok wydania prawa jazdy, kod pocztowy miejsca zamieszkania, stan cywilny, czy właściciel ma dzieci poniżej 26. roku życia.

Wypełnienie kolejnych pól formularza kalkulatora ubezpieczenia samochodu pozwoli na jego uruchomienie i wyliczenie składki, jaką będzie trzeba uiścić w towarzystwie ubezpieczeniowym tytułem całorocznej opłaty za OC. W wielu przypadkach można zapłacić tylko część składki, rozkładając swoją płatność na raty.

Co obniża wysokość składki na OC?

Z pewnością rabaty przyznawane przez firmy ubezpieczeniowe za wykupienie OC online, jak w przypadku towarzystwa UNIQA, umożliwiają zredukowanie składki płaconej za OC.

Najważniejsze znaczenie ma jednak przebieg historii ubezpieczeniowej danej osoby. Obecnie można ją pobrać i sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Jeśli w ostatnich latach właściciel pojazdu nie spowodował żadnej szkody wymagającej wypłaty odszkodowania ze swojego OC, może liczyć na znaczne obniżenie składki na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group