Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 4850
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ile wytrzymuje przydomowa oczyszczalnia?

Wtorek, 26 lipca 2022, 6:31
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Ile wytrzymuje przydomowa oczyszczalnia?
Fot. użyczone
Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala w ekologiczny sposób odprowadzić ścieki z gospodarstwa domowego, gdy lokalizacja domu nie pozwala na doprowadzenie kanalizacji sanitarnej. Jednorazowo jest to spory wydatek, dlatego dla większości inwestorów ważna jest trwałość przydomowej oczyszczalni ścieków. Na rynku są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni, a ich wytrzymałość jest odmienna. Najczęściej spotykane są oczyszczalnia drenażowa i biologiczna. Poniżej wyjaśniamy dlaczego wybór oczyszczalni wpływa na trwałość inwestycji oraz ile wytrzymuje przydomowa oczyszczalnia drenażowa i biologiczna.

Oczyszczalnia drenażowa – rozwiązanie nie dla każdego

Oczyszczalnia drenażowa nie może być zamontowana na każdej działce. Przede wszystkim wymaga dużej powierzchni działki na wykonanie systemu drenaży rozsączających. W przypadku oczyszczalni drenażowej bardzo istotne są warunki gruntowo-wodne. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy na działce jest niski poziom wód gruntowych. Ponadto grunt musi charakteryzować się wysoką przepuszczalnością np. piasek. Mimo dobrych warunków oczyszczalnia drenażowa nie dorównuje trwałością oczyszczalni biologicznej. Wynika to z niskiej jakości ścieków oczyszczonych. W osadniku gnilnym ścieki podczyszczane są w około 25-50%. Następnie są rozprowadzane w systemie rur drenażowych, gdzie rozwijają się bakterie, które prowadzą dalsze procesy rozkładu zanieczyszczeń. Nic więc dziwnego, że drenaż jest podatny na zatykanie. Ponadto w celu usuwania nieprzyjemnego zapachu oraz upłynniania zawartości osadnika gnilnego, konieczne jest stosowanie biopreparatów. Szacuje się, że trwałość drenaży rosącających najczęściej nie przekracza 10 lat. Zatkany drenaż można próbować oczyszczać stosując odpowiednie środki, jednak najczęściej nie przynosi to trwałych efektów. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie drenażu w inne miejsce, co wiąże się z dużymi kosztami oraz zniszczeniem ogrodu.

Oczyszczalnia biologiczna – rozsądny wybór

Oczyszczalnia biologiczna jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Zaawansowana technologia pozwala oczyścić ścieki do wody drugiej klasy czystości. Oczyszczalnia biologiczna z racji wysokiej efektywności oczyszczania ścieków stwarza wiele możliwości zagospodarowania oczyszczonych ścieków. Najpopularniejszym jest wciąż odprowadzenie do gruntu poprzez studnie chłonną. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na gromadzenie oczyszczonych ścieków w zbiorniku i używanie do nawadniania terenów zielonych. Ponadto można je odprowadzić do cieku wodnego czy rowu melioracyjnego. Oczyszczalnia biologiczna zajmuje niewielki obszar montażu oraz można ją zamontować prawie w każdych warunkach terenowych. Mimo, że koszt oczyszczalni biologicznej jest wyższy od budowy szamba i oczyszczalni drenażowej, to jest to trwałe rozwiązanie, które charakteryzuje się nieuciążliwą eksploatacją. Liderem w branży oczyszczalni biologicznych jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Hybrydowa technologia, prosta budowa i zasada działania oraz zbiornik wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym gwarantują wieloletnią bezawaryjną pracę oczyszczalni NV. Biologiczna oczyszczalnia NV na rynku europejskim jest już od prawie 30 lat, a sam produkt objęty jest dwudziestoletnią gwarancją.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group