Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 4655
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Impreza dla smakoszy

Czwartek, 1 lipca 2021, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: red
REGION, Jedlina-Zdrój: Impreza dla smakoszy
Fot. organizatorzy
Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Zupy w Jedlinie–Zdroju. W pierwszą sobotę lipca kucharze powalczą o złotą wazę i „Certyfikaty Dobrego Smaku”, które zostaną nadane przez dr. hab. prof. Piotra Gryszela z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, autora opracowań dotyczących dolnośląskiej kuchni regionalnej. Swojego faworyta wybierze również publiczność festiwalu.

Dolnośląski Festiwal Zupy odbędzie się już po raz osiemnasty. Tym razem w nieco zmienionej formule. Zgodnie z regulaminem w rywalizacji wezmą udział wyłącznie profesjonaliści reprezentujący lokale gastronomiczne. O tym kto otrzyma złotą, srebrną i brązową wazę zadecyduje jury pod przewodnictwem dr. hab. prof. Piotra Gryszela, znawcy dolnośląskiej kuchni.

- Zachowanie tradycyjnych receptur nie będzie jednak najważniejsze przy ocenianiu zupy, liczy się przede wszystkim smak. Poza tym dla wielu uczestników ważniejsza może być ocena publiczności – opowiada Wiesław Zalas, dyrektor Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju.

Każdy, kto bierze udział w konkursie będzie zobowiązany do szerszej prezentacji swojego wyrobu, ale nie za darmo.

- Ustaliliśmy, że porcje będą sprzedawane przez wszystkich w tej samej cenie, po 10 złotych – dodaje dyrektor.

Taka decyzja została podjęta po konsultacjach z właścicielami lokali gastronomicznych i noclegowych z Jedliny-Zdroju, którzy aktywnie włączyli się w organizację wydarzenia. To branże bardzo mocno dotknięte przez ograniczenia związane z covidem. Festiwal Zupy będzie dla nich wspaniałą okazją do promocji, a jednocześnie nie będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami.

Jest jeszcze jeden ważny warunek dla firm, które wezmą udział w rywalizacji.

- Kończymy z plastikiem. Naczynia na zupę i sztućce muszą być wykonane z naturalnych materiałów, które ulegają biodegradacji – mówi Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

Dlatego do udziału w imprezie zaproszono także lokalnych wytwórców naturalnej żywności oraz rzemieślników. Wszyscy biorący udział w festiwalu nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat.

Serdecznie zapraszamy na 18 Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie-Zdroju, oprócz doznań kulinarnych na gości będzie czekała rozbudowana strefa zabaw dla dzieci, pokazy i wykłady oraz koncert bluesowej grupy Silver Heads 18. Impreza odbędzie się 3 lipca w godzinach 10.30-21.00 przy Zespole Pałacowo-Hotelowym Jedlinka (ul. Zamkowa). Wstęp wolny.

Twoja reakcja na artykuł?

11
61%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group