Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2757
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcin Władysław Makaś "Rysunek"

13.01-10.02.2022 (29 dni)
godz. 18:00
Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki
Wałbrzych
ul. Wysockiego 29

Galeria "Na piętrze" zaprasza do Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na wernisaż wystawy 13.01.2022, godz. 18.00.
WOK ul. Wysockiego 29 na Terenie Starej Kopalni.
Marcin Władysław Makaś – rysunek.
Rysunki Marcina to swoisty zapis świata w którym żyje. Świata który otacza jego, i świata którym sam subiektywnie się otacza. Pełne fabuły, w większości pozostają bez tytułów. Tytuły nadaje on większym cyklom, w które grupuje swoje prace. W centrum zainteresowania pozostaje człowiek jako największa inspiracja i międzyludzkie relacje. Relacje, które każdy widzi, tworzy i odczytuje przez pryzmat własnych doświadczeń. Relacje, które ulegają zmianom, lub trwają bez względu na wszystko. Ich bogata fabularna forma wprowadza obserwatora w dialog z artystą, ale i z samy sobą. Tytuły i interpretacje proponowane często przez widzów są naprawdę zaskakujące. Artysta często przemyca osobiste szyfry, znaki, symbole. Niektóre zobaczymy od razu, inne z czasem, jeszcze innych może nie dostrzeżemy wcale. Ciągle doskonali swój graficzny warsztat. Porusza się swobodnie w każdej rysunkowej stylistyce: od klasycznego realistycznego portretu i aktu, przez historyczne stylizacje, projekty scenograficzne i graficzne do baśniowego realizmu magicznego i ilustracji dla dzieci.
Jednak najbardziej rozpoznawalny jest z ilustracyjnej, bajkowej, przepełnionej subtelnym dowcipem kreski. Sam mówi o swoim stylu że szuka równowagi formy i treści „Im poważniej w głowie, tym weselej na papierze i odwrotnie” Jego ulubionym medium jest tusz. Technika trudna i wymagająca, w której nie można pozwolić sobie na błąd, zachowując jednak dużą ekspresyjność.
Prezentowane na wystawie prace są częściami kilku większych rysunkowych serii. Powstały na przełomie ostatnich 3 lat. Prace nie były jeszcze publiczne pokazywane na wystawach. Niektóre prezentowane były w trakcie tworzenia w mediach społecznościowych.
O artyście:
Marcin Władysław Makaś - artysta plastyk. Absolwent Wydziału Grafiki i Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie (Obecnie Akademia Sztuki). Dyplom w 2002 roku u profesora Henryka Regimowicza w Pracowni projektowania scenografii i wystawiennictwa,
i w 2003 w Pracowni projektowania architektury wnętrz. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, bioniczne formy przestrzenne, sztukę włókna. Twórca scenografii, ilustracji dla dzieci
i rysunków prasowych. Od Ponad 15stu lat nauczyciel przedmiotów artystycznych plastycznych
i muzycznych, pedagog specjalny, arte i muzykoterapeuta. Ciągle doskonali swój warsztat. Związany artystycznie z Wałbrzychem, gdzie realizuje liczne warsztaty twórcze. Prowadził pracownie rysunku i malarstwa w Wałbrzyskiej Szkole Talentów. Jest autorem wiklinowej rzeźby „Mega filiżanki” która powstała dla uczczenia 110lecia wałbrzyskiego Muzeum Porcelany. Prowadzi w Wałbrzychu zajęcia artystyczne z osobami niepełnosprawnymi.
Jest pomysłodawcą i założycielem Kreatywnej Szkoły w Kamiennej Górze.

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group