Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 1569
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spotkanie autorskie z Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską

Poniedziałek, 21 września 2020
godz. 17:00
Biblioteka pod Atlantami
Wałbrzych
Rynek 9

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie z autorami książki "Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji", Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską.

Książka ukazała się w grudniu zeszłego roku, pod szyldem stowarzyszenia i wydawnictwa PraŹródła.

W ramach swoich działań PraŹródła zajmują się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promują interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, weryfikują aktualny stan wiedzy. Odkrywają nieznane dotąd źródła wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Prowadzą badania komparatystyczne, porównując mity, symbole sakralne, rytuały i wierzenia.

Nowa książka PraŹródeł jest przełomowa w swojej dziedzinie. Jak dotąd bowiem odtwarzanie wierzeń słowiańskich polegało na przytaczaniu wciąż tych samych źródeł kronikarskich, których autorzy opisywali przecież nieznaną, bądź wrogą sobie religię, poza tym czynili to w formie lakonicznych przekazów. Z kolei sięganie do pozostałości kultury ludowej, również nie daje pełnego obrazu słowiańskich wierzeń, gdyż jak wiadomo podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.

Zapraszamy serdecznie do Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu.

o godz. 12.00 odbędą się zajęcia dla szkół w temacie "Kultura i wierzenia Słowian" prowadzone przez stowarzyszenie Praźródła

o godz. 17 zacznie się spotkanie autorskie z Rafałem i Dianą Jakubowskimi

Szukaj imprez

Kiedy

Kategoria

Cena

Gdzie

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group