Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2027
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Inauguracja Polsko – Czeskiego Roku Kultury

Wiadomości: REGION, Bardo
Czwartek, 11 lutego 2010, 7:51
Aktualizacja: 12:19
Autor: EG
Fot. EG
W Bardzie odbyła się inauguracja kolejnego roku kontaktów mieszkańców obu stron sudeckiej granicy. To już 21. rok współpracy samorządów miast partnerskich, instytucji kultury oraz Polaków i Czechów, którzy angażują swój czas i umiejętności, by wyjść poza schemat i realizować prawdziwą przyjaźń między narodami.

Gospodarzem spotkania był Julian Golak, szef Komitetu Organizacyjnego Roku.

Spotkanie około stu osób rozpoczęło się uroczystą mszą św. w Bazylice Mniejszej w Bardzie. Koncelebrowanej przez polskich i czeskich księży mszy św. przewodniczył Biskup Pomocniczy w Świdnicy Adam Bałabuch. Ewangelia i fragmenty liturgii czytane były w języku polskim i czeskim.

Podczas uroczystości Julian Golak i bp Adam Bałabuch złożyli życzenia z okazji 70. rocznicy urodzin Bronisławowi Palusowi z Wrocławia, który tworzy katolickie programy artystyczne. Życzenia odebrał także kapelan Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej ksiądz Romuald Brudnowski z Kudowy, który w przeddzień obchodził imieniny. Na zakończenie biskup wręczył arcybiskupią nominację na kapelana Solidarności Polsko – Czesko – Słowackiej księdzu Marianowi Lewickiemu pracującemu w Policach nad Metują. Ksiądz Lewicki pochodzi z Wałbrzycha, pracuje na stałe w Kościele czeskim.

Podczas spotkania roboczego delegacje poszczególnych miast przedstawiły propozycje imprez kulturalnych, które będę realizowane w 2010 roku. O planach mówili reprezentanci Żarowa, Boguszowa – Gorc, Dusznik - Zdroju i Nowego Miasta nad Metują, Bielawy, Pieszyc, Polic nad Metują, dyrektor Civitas Christiana we Wrocławiu, Jawornika, Ząbkowic Śl.

Kulminacją Roku Kultury są Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywające się we wrześniu i październiku.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group