Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3350
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Inauguracja sezonu w Filharmonii

Sobota, 10 września 2011, 10:50
Aktualizacja: 11:00
Autor: MA
Wałbrzych: Inauguracja sezonu w Filharmonii
Fot. MA
Filharmonia Sudecka powstała już w 1978 roku. Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii liczy 80 muzyków i dysponuje rozległym i różnorodnym repertuarem. Wczoraj słuchacze mogli się przekonać w jakiej jest formie.

Wczoraj, 9 września 2011 roku o godzinie 19:00 w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu rozpoczął się sezon artystyczny. Filharmonia będzie realizowała swój program już po raz 34.

Uroczysta inauguracja sezonu muzycznego zapoczątkowana tradycyjnie została zapoczątkowana koncertem Orkiestry Symfonicznej. Program obejmował:

„Cenotaf” – Józefa Wiłkomirskiego, który, jak zapowiedział konferansjer, Krystyna Swoboda, zaprezentowany został na pamiątkę wydarzeń i tragedii z 11 września w Stanach Zjednoczonych,

Uwertura „Egmont” – Ludwika van Beethovena,

Koncert d-moll na dwa flety i orkiestrę - Franza Dopplera,

V Symfonia c-moll op. 67 - Ludwika van Beethovena, na zakończenie koncertu.

- V symfonia Ludwika van Beethovena jest bardzo trudnym utworem dla orkiestry. Można nawet powiedzieć, że publiczność lubi ją bardziej niż muzycy. Kompozytor wykorzystuje równomiernie wszystkie grupy instrumentów, co wymaga dużej sprawności orkiestry – mówił dyrygent.

Wystąpili następujący artyści:

Jerzy Kosek – dyrygent, jednocześnie Dyrektor Naczelny i Artystyczny. Studiował w klasie dyrygentury Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1987 został laureatem 3. Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Dyrygował większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a za granicą – w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie, w Jugosławii, Izraelu, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W swoim dorobku ma kilkanaście płyt CD i m.in. nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Agata Kielar-Długosz – flet, wystąpiła jako solistka, absolwentka uczelni w Weimarze, Monachium, Yale, która swoje umiejętności doskonaliła na wielu mistrzowskich kursach fletowych. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w Europie i USA. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce i Niemczech.

Łukasz Długosz – flet, kolejny solista, uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Jest absolwentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie Andrasa Adorjana, kształcił się ponadto w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu (klasa Pierre-Yves Artauda). Od kilkunastu lat zdobywa najwyższe laury na konkursach fletowych w kraju i za granicą.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Filharmonii, „obecnie Orkiestra Symfoniczna liczy około 80 muzyków. Od czasów jej powstania brała udział w wielu festiwalach i konkursach krajowych i zagranicznych, akompaniując nie tylko znanym, ale także początkującym artystom. Występowała w byłej Czechosłowacji, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Zespoły kameralne Filharmonii występowały także w byłym ZSRR, Szwajcarii, Niemczech i Francji”.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group