Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 4085
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Indeks glikemiczny nie wpływa na nadwagę i otyłość? Nowe badania

Środa, 16 marca 2022, 11:30
Autor: wpis gościnny
Wałbrzych/Kraj: Indeks glikemiczny nie wpływa na nadwagę i otyłość? Nowe badania
Fot. użyczone
Według wielu opinii produkty spożywcze o wysokim indeksie glikemicznym powodują nadmierne przybieranie na wadze, czego efektem jest pewnego rodzaju moda na stosowanie diety o niskim indeksie glikemicznym. Okazuje się, że niesłusznie – naukowcy zbadali zależność między indeksem glikemicznym produktów a nadwagą i otyłością – okazało się, że produkty te nie mają wpływu na przyrost masy ciała.

<> Czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) to wskaźnik, który informuje nas, jak szybko i do jakiego poziomu wzrasta glukoza we krwi po spożyciu konkretnego produktu w skali od 1 do 100 (przy czym wartość 100 osiąga czysta glukoza). W tej koncepcji produkty spożywcze podzielono na 3 grupy:
• o niskim indeksie glikemicznym - poniżej 55
• o średnim indeksie glikemicznym - między 56 a 69
• o wysokim indeksie glikemicznym - powyżej 70

Na wartość indeksu glikemicznego wpływa m.in. obróbka termiczna pokarmu, czas jej trwania, skład chemiczny produktu (np. zawartość cukrów prostych, skrobi czy błonnika). Do produktów o niskim indeksie glikemicznym należą zwykle produkty najmniej przetworzone i surowe, natomiast najwyższy IG mają słodkie owoce, pokarmy wysoko przetworzone, biały ryż, makaron pszenny.

Koncepcja indeksu glikemicznego została na tyle spopularyzowana, że przez wiele lat utarło się przekonanie, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym sprzyjają rozwojowi nadmiernej tkanki tłuszczowej, co było tłumaczone m.in. insulinową teorią otyłości, według której znaczny i gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi powoduje zmniejszoną oksydację tłuszczu, a co za tym idzie, odkładanie się nadmiaru energii pod postacią tkanki tłuszczowej.

Istotnie, produkty o wysokim indeksie glikemicznym rzeczywiście zwiększają uwalnianie insuliny, jednak insulinowa teoria otyłości jest kwestionowana przez wielu naukowców. Badacze postanowili zatem sprawdzić, czy produkty o wysokim IG rzeczywiście wpływają na wzrost masy ciała, czy nie mają w tym aż takiego udziału, jak sądzą niektórzy. Swoje stanowisko wypracowali na podstawie analizy wielu przeprowadzonych dotychczas badań dostępnych m.in. w bazie PubMed i bibliotece Cochrane Database of Systematic Reviews.

Indeks glikemiczny nie wpływa na rozwój nadwagi i otyłości?

Naukowcy wybrali ostatecznie do analizy 34 publikacje zawierające wyniki 43 badań kohortowych, w tym 18 badań było przeprowadzonych wyłącznie wśród kobiet i 8 wyłącznie wśród mężczyzn, a 17 badań brało pod uwagę obie płci. Cała grupa uczestników sumarycznie wyniosła niemal 2 mln osób dorosłych. Dodatkowo naukowcy wzięli pod uwagę 30 innych metaanaliz, które przedstawiały wyniki randomizowanych prób kontrolnych.

Co odkryli badacze? Okazało się, że aż u 70% osób nie zaobserwowano różnic w BMI między grupą stosującą dietę o wysokim indeksie glikemicznym i niskim indeksie glikemicznym. W pozostałych 30% osób odnotowano nieco niższy wskaźnik BMI w grupie odżywiającej się dietą o niskim IG. Ponadto w przypadku większości badań nie zaobserwowano różnic między obiema grupami w aspekcie skuteczności utraty masy ciała czy tkanki tłuszczowej. Niewielkie różnice pojawiły się na korzyść diety o niskim indeksie glikemicznym, ale tylko w przypadku osób, które prawidłowo tolerują glukozę, natomiast efektu tego nie odnotowano u osób z zaburzoną tolerancją glukozy - co obala niejako insulinową teorię otyłości. Jeśli bowiem rzeczywiście wyższy poziom insuliny miałby być przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej w nadmiarze, osoby z zaburzoną tolerancją glukozy powinny doznać większego spadku masy ciała po wprowadzeniu diety o niskim indeksie glikemicznym.

Naukowcy podkreślają jednak, że w badaniach towarzyszyły im pewne ograniczenia, m.in. to, że określanie indeksu glikemicznego produktów przebiegało w warunkach laboratoryjnych, co nie do końca może odzwierciedlać sytuacje z życia codziennego (rzadko bowiem spożywamy produkty żywnościowe pojedynczo i dokładnie w ilościach poddawanych pomiarom indeksu glikemicznego). Ponadto reakcja glikemiczna jest zależna od wielu innych czynników, np. sposobu przygotowania posiłku czy pora jego spożycia - uzyskane wyniki nie mogą być zatem całkowicie miarodajne i potrzebne są kolejne badania.

Indeks glikemiczny nie jest idealnym wskaźnikiem

Przez wiele lat panowało przekonanie, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała i mogą powodować rozwój otyłości. Tymczasem okazuje się, że nie ma zależności między wartością indeksu glikemicznego a chociażby wskaźnikiem BMI u badanych dotychczas osób. Podobnie, wartość IG nie ma wpływu na utratę masy ciała. Naukowcy wskazują, że indeks glikemiczny nie jest ponadto idealnym wskaźnikiem jakości produktów zawierających węglowodany i polecają zamiast niego przykładać większą wagę do zawartości błonnika, cukrów dodanych czy na gęstość odżywczą pokarmów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group