Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3704
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o higienę uszu u dzieci?

Czwartek, 4 sierpnia 2022, 5:48
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o higienę uszu u dzieci?
Fot. użyczone
Małe dzieci często miewają opory przed myciem konkretnych części ciała. Jedną ze znienawidzonych przez część maluchów czynności jest czyszczenie uszu. Tymczasem brak odpowiedniej higieny może skutkować poważnymi konsekwencjami, od zatkania kanału słuchowego czopem z woskowiny aż po groźne infekcje. Jak dbać o czystość uszu u dzieci? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Budowa ucha dziecka – podstawowe informacje

Na początku warto przypomnieć podstawowe informacje o budowie anatomicznej ucha. Dzieli się na trzy części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Odpowiadają one za różne czynności, jednak są równie ważne w kontekście zapewniania zdolności słyszenia.

Na każdą z części ucha składa się kilka elementów:
• ucho zewnętrzne – małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny, błona bębenkowa;
• ucho środkowe – jama bębenkowa, kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko), trąbka słuchowa (tzw. trąbka Eustachiusza), powierzchnia zewnętrzna okienka owalnego;
• ucho wewnętrzne – błędnik kostny (w którym znajduje się m.in. ślimak) i błędnik błoniasty.

Ucho dziecka nie różni się w swojej strukturze od ucha osoby dorosłej. Poszczególne elementy są jednak odpowiednio mniejsze i bardziej wrażliwe. W związku z tym łatwo je uszkodzić poprzez nieodpowiednie czyszczenie lub jego brak. Aby zachować prawidłową higienę uszu dziecka, należy regularnie usuwać brud z części zewnętrznej oraz zalegający wewnątrz nadmiar woskowiny.

Woskowina w uchu dziecka – jak powstaje i do czego służy?

Woskowina obecna w uchu jest produkowana przez gruczoły znajdujące się przy przewodzie słuchowym zewnętrznym. To gęsta, lepka substancja, która spełnia trzy podstawowe funkcje. Są to:
• funkcja izolacyjna – zabezpieczanie dalszych części ucha przed drobnoustrojami (np. wirusami, bakteriami),
• funkcja nawilżająca – zapewnianie odpowiedniego poziomu wilgoci w uchu,
• funkcja ochronna – zabezpieczanie ucha przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Komórki ucha przez cały czas wykonują mikroskopijne ruchy migracyjne. Dzięki temu nadmiar woskowiny jest sukcesywnie wypychany na zewnątrz kanału słuchowego. Prawidłowo funkcjonujący narząd nie powinien więc ulegać zatkaniu nadmiarem zgromadzonego materiału.

U niektórych osób przewody słuchowe są jednak węższe niż przeciętnie, przez co powstają problemy z czopami. Inną przyczyną zatykających się uszu może być nadprodukcja woskowiny lub zaburzenia w zakresie odprowadzania jej na zewnątrz narządu.

Higiena ucha dziecka

Czyszczenie uszu jest ważnym elementem codziennej rutyny, zarówno w kontekście osób dorosłych, jak i dzieci. Bardzo istotne jest wykonywanie tej czynności prawidłowo, ponieważ złe nawyki związane z dbaniem o tak delikatny narząd mogą w dłuższej perspektywie przynieść więcej szkody niż pożytku.

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie narzędzia. Popularne patyczki higieniczne mogą służyć wyłącznie do oczyszczania ucha zewnętrznego. Aby umyć małżowinę, wystarczy zwilżyć wacik czystą wodą i dokładnie usunąć brud ze wszystkich zakamarków. Do tego samego celu można wykorzystać zwykły bawełniany, niezbyt gruby ręczniczek lub nawet papierowy ręcznik kuchenny.

Patyczki higieniczne nie nadają się natomiast do czyszczenia ucha środkowego. Wprowadzając je w kanał słuchowy, możesz uszkodzić narząd dziecka poprzez przebicie błony bębenkowej. Innym, niepożądanym skutkiem takiej praktyki może być ubicie zalegającej w uchu woskowiny. Spowoduje to powstaniem czopu, który utrudni lub uniemożliwi dziecku słyszenie, a dodatkowo może przyczynić się do wystąpienia stanu zapalnego.

Czyszczenie przewodu słuchowego powinno odbywać się regularnie, przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów. W przypadku pojawienia się u najmłodszych dolegliwości spowodowanych nadmiarem woskowiny warto zastosować wyroby medyczne, np. krople do uszu dla dzieci LIX.

Kupując produkt, warto również zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej wybierać preparaty z wysoką zawartością substancji pochodzenia naturalnego.

Warto wiedzieć, że krople do uszu o naturalnym składzie mogą być stosowane także u niemowląt. Każdy produkt tego typu należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i/lub po konsultacji z lekarzem. Wyroby medyczne służące do utrzymywania higieny uszu często są bezpieczne dla dzieci już od 6. miesiąca życia.

LIX/11140/07/22

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group