Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2800
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o soczewki kontaktowe? Vademecum użytkownika

Sobota, 19 lutego 2022, 5:38
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak dbać o soczewki kontaktowe? Vademecum użytkownika
Fot. użyczone
Noszenie szkieł kontaktowych to popularna metoda korekcji wad wzroku, alternatywna dla okularów. Za pomocą odpowiednio dobranych soczewek można skutecznie niwelować zniekształcone widzenie wynikające z zaburzeń refrakcji lub nieprawidłowej budowy oka. Miękkie szkła umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki dają o wiele większą swobodę niż tradycyjne okulary, są dyskretniejsze i zapewniają optymalne pole widzenia. Aby produkt właściwe spełniał swoją rolę oraz gwarantował wysoki komfort noszenia należy o niego odpowiednio dbać. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady prawidłowego noszenia soczewek.

Jakie rodzaje soczewek kontaktowych wyróżniamy?

Rynek kontaktologiczny oferuje wiele rodzajów i odmian soczewek. Podziału możemy dokonać kierując się różnymi kryteriami, m.in. przeznaczeniem (korekcyjne, kosmetyczne, lecznicze), materiałem wykonania (m.in. hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe) oraz dopasowaniem do różnych wad wzroku (sferyczne – do korekcji miopii i hyperopii, toryczne – do korekcji astygmatyzmu, multifokalne – do korekcji prezbiopii). Szkła kontaktowe możemy sklasyfikować również biorąc pod uwagę czas noszenia: rozróżniamy soczewki jednodniowe oraz produkty wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne). Soczewki można podzielić też ze względu na tryb noszenia. Wyróżniamy szkła dzienne (najpopularniejsze, nosi się je przez 6-14 godzin w ciągu doby) oraz warianty przystosowane do użytkowania w trybie przedłużonym (dzień i noc) przez tydzień. Przykładem tych ostatnich mogą być bardzo popularne soczewki Johnson&Johnson, a mianowicie szkła sferyczne Acuvue Oasys.

Użytkowanie soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe to szkła, które, jak wskazuje ich nazwa, należy codziennie wymieniać na nowe. Ten produkt korekcyjny nie wymaga pielęgnacji – rano wystarczy wyjąć je z opakowania, a wieczorem zdjąć i po prostu wyrzucić. Kolejnego dnia należy sięgnąć po nową parę. Zalety korzystania z wariantów jednodniowych to przede wszystkim wygoda stosowania, sterylność i bezpieczeństwo. Soczewki jednodniowe są bardzo komfortowe i higieniczne. Użytkownicy mogą wybierać spośród modeli wykonanych z różnych materiałów, m.in. nowoczesnego tworzywa silikonowo-hydrożelowego charakteryzującego się wysokim uwodnieniem i tlenoprzepuszczalnością.

Jak prawidłowo czyścić soczewki wielokrotnego użytku?

Oprócz soczewek, które zakładamy tylko raz, dostępne są także szkła przeznaczone do wielokrotnego użytku przez określony czas. Najczęściej wybierany przez klientów typ noszenia to szkła miesięczne, które należy wymienić na nowe po upływie 30 dni od momentu pierwszego użycia. Innym wariantem są szkła dwutygodniowe, które można nosić przez okres 14 dni – po tym czasie należy zastąpić je nową parą. Niewątpliwą zaletą soczewek wielokrotnego użytku jest fakt, że są one tańsze w porównaniu do szkieł jednodniowych. Ponieważ z jednej pary korzysta się przez dłuższy czas, koszt noszenia będzie znacznie niższy niż modeli, które zakłada się tylko raz. Należy jednak pamiętać, że wszystkie soczewki wielokrotnego użytku wymagają przestrzegania odpowiednich zasad noszenia oraz skrupulatnej pielęgnacji. Aby prawidłowo dbać o ten produkt musimy zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia soczewek. Mycie soczewek nie jest uciążliwe, wymaga jedynie odrobiny wprawy. Zanim przystąpimy do czyszczenia szkieł musimy starannie umyć ręce przy pomocy ciepłej wody z mydłem, a następnie dokładnie je wysuszyć. Soczewkę umieszczamy na środku dłoni, nanosimy na nią kilka kropel płynu pielęgnacyjnego i delikatnie przecieramy obie strony szkła kolistymi ruchami (najlepiej małym palcem). Usuniemy w ten sposób mnóstwo zanieczyszczeń i osadów, stanowiących główne zagrożenie dla naszych oczu. Gdy zaniedbamy te zabiegi, na powierzchni soczewek mogą rozwinąć się groźne drobnoustroje prowadzące do poważnych problemów okulistycznych. Kolejny krok to dokładne wypłukanie soczewek przy pomocy płynu. Do przygotowanego wcześniej pojemnika na soczewki wlewamy nową porcję płynu, a następnie wkładamy do niego soczewki i zamykamy naczynie. Szkła czyścimy bezpośrednio po ich wyjęciu, zgodnie z instrukcją. Właściwa pielęgnacja oraz systematyczna wymiana soczewek na nowe gwarantuje zachowanie zdrowia oczu, a także skutecznie eliminuje ewentualny dyskomfort. Należy też pamiętać, by często wymieniać pojemnik na soczewki – najlepiej co 30 dni, nie rzadziej niż co 3 miesiące. Pojemnik również czyścimy, płucząc go codziennie świeżym płynem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group