Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 4705
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak grzecznie odmówić przyjęcia oferty pracy

Wtorek, 24 stycznia 2023, 7:32
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak grzecznie odmówić przyjęcia oferty pracy
Fot. użyczone
Udało Ci się! Otrzymałeś ofertę pracy! Teraz pozostaje tylko przyjąć ją i rozpocząć nową pracę. Ale kiedy czytasz ofertę lub myślisz o procesie zatrudniania, coś ci się nie zgadza.

Może zdałeś sobie sprawę, że ta praca nie pomoże Ci w rozwoju kariery. Niezależnie od powodu zdecydowałeś się odrzucić ofertę pracy. Oto, jak zrobić to profesjonalnie i bez palenia mostów.

Jak odrzucić ofertę pracy, zanim ją przyjmiesz

W zależności od tego, jakie masz relacje z działem HR i jak się do tej pory komunikowaliście, możesz odrzucić ofertę pracy przez telefon lub przez e-mail. Nawet jeśli odrzucisz ofertę przez telefon. Dział kadr może poprosić Cię o dostarczenie pisemnej wersji do swoich akt.

Działaj tak szybko, jak to możliwe

Dzięki temu firma będzie miała szansę zaoferować pracę innym kandydatom lub jak najszybciej wznowić poszukiwania. Nie musisz jednak podejmować decyzji w kilka sekund po otrzymaniu oferty. Poświęć trochę czasu na jej dokładną ocenę. A jeśli zamierzasz negocjować ofertę (a powinieneś!), daj sobie trochę czasu na rozmowy tam i z powrotem, zanim ją odrzucisz suprofit.com.

Zacznij od podziękowania menedżerowi ds. rekrutacji

Podziękuj za poświęcony czas i wysiłek oraz za przedłużenie oferty. Możesz nawet dodać jedną lub dwie rzeczy, które podobały Ci się w procesie rekrutacji:

Dziękuję za zaproponowanie mi [stanowiska]. Doceniam czas, jaki Ty i zespół poświęciliście na wyjaśnienie roli i poznanie mnie.

Dziękuję za zaoferowanie mi [stanowiska]. To ekscytujące być najlepszym wyborem na to stanowisko.

Wyjaśnij, dlaczego odrzucasz ofertę pracy

Następnie wyjaśnij, dlaczego odrzucasz ofertę. Najważniejsze, żeby było jasne, krótkie i uprzejme. Nie chcesz okłamywać pracodawcy co do powodów odrzucenia oferty, ale nie chcesz też być brutalnie szczery. Jeśli podejrzewasz, że kultura firmy jest toksyczna, nie chcesz powiedzieć: "Odrzucam tę rolę, bo nie chcę pracować dla grupy niedojrzałych mikromanagerów".

Jeśli masz wątpliwości, udziel odpowiedzi ogólnikowej i profesjonalnej:

Po przemyśleniu wszystkiego zdecydowałem, że nie nadaję się do tej roli/firmy.

Mogą jednak istnieć ważne powody, dla których odrzucasz tę pracę i którymi chcesz się podzielić z pracodawcą. Możesz się nimi podzielić, ale pamiętaj, by były one krótkie i profesjonalne: Przyjąłem inne stanowisko, które moim zdaniem lepiej odpowiada moim obecnym umiejętnościom/ planowanej ścieżce kariery.

Nie pal mostów

W końcu nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Czasami rekruterzy patrzą na wcześniejszych kandydatów pod kątem przyszłych stanowisk, więc jeśli jesteś naprawdę otwarty na pracę w tej firmie w przyszłości, rozważ pozostawienie otwartych opcji. Zaproponuj, że pozostaniesz w kontakcie i pozostaw to w sposób otwarty i serdeczny: Jeszcze raz dziękuję i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję współpracować w przyszłości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group