Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3284
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak nie płacić za ogrzewanie?

Piątek, 26 listopada 2021, 6:42
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Jak nie płacić za ogrzewanie?
Fot. użyczone
Czy można nie płacić za ogrzewanie? Choć dla wielu wydaje się to absolutną mrzonką, to w rzeczywistości darmowe ogrzewanie domu jak najbardziej jest możliwe. Aby dom był pod tym względem samowystarczalny, powinien energię do ogrzewania czerpać z darmowych, naturalnych i odnawialnych źródeł ciepła. Sama zaś instalacja, przekształcająca te darmowe źródła w ciepło, powinna działać napędzana energią pochodzenia naturalnego – również darmową. Jak zatem to połączyć otrzymując rezultat, w którym rachunki za ogrzewanie stają się przeszłością?

Brak opłat za energię cieplną - jak?

Kotły kondensacyjne i inne tradycyjne instalacje grzewcze do ogrzewania wykorzystują równie tradycyjne źródła, takie jak gaz ziemny, olej opałowy czy węgiel kamienny. Te źródła ciepła są drogie, a prognozuje się, że ich ceny będą z roku na rok wzrastać. We wrześniu 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu o 7,4 proc. dla gospodarstw domowych, a nie była to pierwsza podwyżka cen w perspektywie roku. Taki obrót sprawy nie nastraja optymistycznie względem dalszego kształtowania się cen za energię cieplną. Jednak czy jest jakaś alternatywa? Okazuje się, że tak - a są nimi darmowe źródła ciepła. Mamy je wokół siebie, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, bowiem instalacje, które z nich czerpnią nie są jeszcze w Polsce na tyle popularne, by stały się pierwszym wyborem, a wiedza o nich nie jest wystarczająco rozpowszechniona. To się jednak powoli zmienia. Mowa o instalacji pomp ciepła, z którymi warto zapoznać się na stronie https://nowatermia.pl/. Urządzenia te do produkcji energii cieplnej wykorzystują odnawialne źródła energii, w pełni darmowe, do których należą powietrze, woda (w postaci stawu czy ujęcia studni) lub grunt (działka, na której stoi ogrzewany dom). Energia pobierana jest przez wymiennik ciepła, a następnie przekazywana do instalacji, gdzie dzięki przemianom fizycznym ciepło pobrane z otoczenia, wody lub spod powierzchni ziemi zostaje przemienione na ciepło do ogrzewania. W rezultacie otrzymujemy stały, niekończący się dostęp do darmowej energii, którą dzięki pracy urządzenia przekształcamy w energię grzewczą.

• W przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda, energię do ogrzewania pozyskuje z powietrza jednostka zewnętrzna z wentylatorem. 
• Pompa ciepła typu grunt-woda pobiera energię spod powierzchni gruntu. Jest to możliwe dzięki temu, że na głębokości około 15 m pod ziemią panuje stała, dodatnia temperatura, i właśnie tę energię wykorzystuje pompa ciepła - w tym celu wykonuje się specjalne odwierty.
• Pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje podobną zasadę, co gruntowa pompa ciepła, jednak zamiast spod ziemi, energia pobierana jest z wód gruntowych. 

Bezkosztowe działanie pompy ciepła

Darmowe, naturalne źródła ciepła do ogrzewania to nie wszystko, aby mówić o w pełni bezkosztowym ogrzewaniu, ponieważ sama eksploatacja pompy ciepła odbywa się za pośrednictwem energii elektrycznej. Pompa ciepła do działania potrzebuje prądu. Jednak i tutaj z pomocą przychodzi jego darmowe pozyskiwanie. Możliwe jest to dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych. Specjalne panele zbudowane z ogniw fotowoltaicznych montowane są pod odpowiednim kątem, najczęściej na dachach domów od strony południowej, co gwarantuje najlepszą ekspozycję na słońce. Panele wyłapują promienie słoneczne i przekształcają je w energię elektryczną. Pompa ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to rozwiązanie rekomendowane przez architektów - wzajemne uzupełnianie się tych technologii tworzy duet idealny. Stwarza warunki do całkowicie bezkosztowej eksploatacji odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, działanie paneli fotowoltaicznych zaopatrzy w prąd pozostałe urządzenia w domu, na przykład elektryczne sprzęty AGD. Pompa ciepła zaś, oprócz ogrzania domu może pozyskiwać energię do wyprodukowania ciepłej wody użytkowej. 

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to połączenie wprost rewolucyjne. Perspektywa darmowej produkcji prądu, darmowej produkcji ciepłej wody użytkowej (dzięki opatentowanej przez Thermia AB technologii HGW) i ogrzewania domu, które nie generuje żadnych kosztów z tego tytułu, to z pewnością cechy domów przyszłości - samowystarczalnych, a przy tym szalenie ekologicznych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
3
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group