Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 3776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Jak postąpić kiedy pracodawca niesłusznie wypowiedział umowę? Poznaj tajniki prawne

Wtorek, 21 czerwca 2022, 6:38
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Jak postąpić kiedy pracodawca niesłusznie wypowiedział umowę? Poznaj tajniki prawne
Fot. użyczone
Przecież pracodawca nie może mnie zwolnić... takie przekonanie panuje wśród wielu pracowników zaniedbujących swoje obowiązki. Niestety ale musisz mieć świadomość, że polskie prawo przewiduje sytuacje kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. W czasie takich sytuacji wiele osób kieruję sprawę do sądu pracy, jednak przed trzeba wiedzieć, czy aby na pewno słusznie. W poniższym artykule przedstawiliśmy Ci najczęstsze powody kiedy pracodawca może zwolnić pracownika i co zrobić w sytuacji kiedy zrobił to niesłusznie. Czytaj dalej!

Sprawdź z jakich przyczyn pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę

Dostając umowę na czas nieokreślony nie posiadamy się ze szczęścia. Posiadanie stałej umowy o pracę daje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa finansowego, do jakiego dąży większość z nas. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy pracodawcy decydują się na radykalny krok jakim jest złożenie wypowiedzenia pracownikowi. Kiedy najczęściej ma to miejsce? Jednym z powodów jest brak umiejętności. Niektórzy pracownicy to doskonali aktorzy, którzy przez okres próbny potrafią bardzo dobrze ukrywać swój brak zdolności i odpowiedniego wykształcenia. Kolejnym bardzo częstym powodem jest niewłaściwe wywiązywanie się z nałożonych obowiązków lub co gorsza, odmawianie ich wykonania. Najczęściej pierwszym krokiem jest rozmowa dyscyplinująca. Jeżeli nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów zwolnienie jest nieuniknione. Przyczyną wypowiedzenia może być także naruszanie ogólnie obowiązującego regulaminu pracy. Wśród takich sytuacji wyróżnia się rażące nieprzestrzeganie przestrzeganie przepisów BHP lub przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości.

Niesłusznie dostałeś wypowiedzenie umowy? Postępowanie sądowe jest nieuniknione

Niekiedy pracodawca niesłusznie wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy. Kiedy możemy mówić o niesłuszności? Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, w których ciężko dopatrzeć się złamania jakichkolwiek zasad. Natomiast drugi dotyczy niezgodności z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy. Tutaj przykładem może być mobbing, w wyniku którego pracodawca zdecydował się na zwolnienie pracownika. Musisz mieć świadomość, że takie sytuacje są niedopuszczalne! W żadnym wypadku pracodawca nie ma prawa do nierównego traktowania pracowników, a tym bardziej do zachowań mobbingowych. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – co zrobić kiedy wypowiedzenie zostało Ci niesłusznie wręczone? Tutaj niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc prawna! Dla wszystkich zainteresowanych adwokat z Sosnowca świadczy kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa pracy. Pamiętaj, że kiedy pracodawca niesłusznie wypowiedział Twoją umowę, masz prawo do odwołania się i skierowania sprawy do sądu pracy. Kancelaria Adwokacka Adwokat Paulina Leszczyńska posiada długoletnie doświadczenie w rozwiązywaniu w tego typu spraw. Przeanalizują Twoją sytuację, a także wskaże dostępne możliwości. Nie zgadzaj się na traktowanie niezgodne z prawem i skorzystaj z konsultacji już dziś!

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
2
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group